Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Iraku. Dziesiątki ofiar dzisiejszych zamachów

0
Podziel się:

Co najmniej 30 osób zginęło, a 25 zostało rannych dzisiaj w wyniku eksplozji dwóch przydrożnych bomb przed sunnickim meczetem w Bakubie w środkowym Iraku.

Terroryzm w Iraku. Dziesiątki ofiar dzisiejszych zamachów
(Polaris Images/East News)
bFeUFfmJ

Co najmniej 30 osób zginęło, a 25 zostało rannych dzisiaj w wyniku eksplozji dwóch przydrożnych bomb przed sunnickim meczetem w Bakubie w środkowym Iraku - powiadomiła miejscowa policja.

Bomby wybuchły w krótkim odstępie czasu - pierwsza, gdy wierni opuszczali meczet po dzisiejszej modlitwie, a druga - w tłumie ludzi, którzy ruszyli na pomoc ofiarom pierwszej eksplozji. Nie wiadomo na razie, kto jest odpowiedzialny za atak.

W Iraku nasila się konflikt wyznaniowy, który może doprowadzić do destabilizacji kraju. Obserwatorzy podkreślają, że nowe akty przemocy grożą wybuchem na pełną skalę konfliktu między Kurdami, szyitami i sunnitami na tle podziału władzy w kraju.

bFeUFfmL

W Bakubie, gdzie mieszkają zarówno sunnici jak i szyici, do poprzedniego zamachu doszło we wtorek; w eksplozji trzech samochodów pułapek zginęło co najmniej 10 osób, a 30 zostało rannych. W sierpniu, jak podaje ONZ, zginęło w Iraku 800 osób. Bilans ten budzi obawy przed powrotem najgorszej przemocy na tle wyznaniowym, jak w latach 2006-2007.

Napięcia wyznaniowe w Iraku zostały podsycone przez trwającą ponad dwa lata wojnę w sąsiedniej Syrii, do której ściągnęli z Iraku szyiccy i sunniccy bojownicy, walczący po przeciwnych stronach syryjskiego konfliktu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ataki na szyickie rodziny. 11 osób nie żyje W Iraku nasila się konflikt na tle wyznaniowym, który może doprowadzić do destabilizacji kraju. Spirala przemocy jest pochodną rosnącego niezadowolenia sunnickiej mniejszości.
Seria zamachów w Iraku. 64 zabitych Irackie władze nie są w stanie powstrzymać ataków, które falami, niemal co tydzień od początku lata, przetaczają się przez stolicę Iraku.
W trakcie Ramadanu jest więcej zamachów? Co najmniej 38 osób zginęło wczoraj wieczorem w serii skoordynowanych zamachów bombowych i strzelanin w miastach, w których przeważa ludność szyicka.
bFeUFfnm
KOMENTARZE
(0)