Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja w UE? Hollande przeciwny

0
Podziel się:

Zasada negocjacji została wprowadzona. To prezydent Jacques Chirac ją zaakceptował. Negocjacje są w toku

Turcja w UE? Hollande przeciwny
(PAP/EPA)

- _ Jeśli zostanę prezydentem, w ciągu najbliższych pięciu lat nie dojdzie do przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej _ - oświadczył wczoraj wieczorem kandydat socjalistów w wyborach prezydenckich we Francji Francois Hollande (na zdj.).

_ - Warunki nie są spełnione, nie dojdzie do tego (przystąpienia) w ciągu najbliższych pięciu lat _ - powiedział Hollande w telewizji France 2. Zastrzegł, że nie nastąpi to nawet, jeśli nie będzie sprzeciwiał się kontynuowaniu negocjacji akcesyjnych przez Ankarę.

Francois Hollande nie powiedział jednak, w przeciwieństwie do obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, że jest co do zasady nieprzychylny członkostwu Turcji w UE - zauważyła agencja AFP.

_ - Zasada negocjacji została wprowadzona. To prezydent Jacques Chirac ją zaakceptował. Negocjacje są w toku _ - zaznaczył Hollande, podkreślając jednocześnie, że francuska konstytucja przewiduje referendum w przypadku każdego nowego przypadku akcesji do UE.

Prezydent Sarkozy, składając wizytę w Turcji na początku zeszłego roku, zadeklarował, że jest przeciwny tureckim dążeniom do uzyskania członkostwa Unii Europejskiej. Hollande i Sarkozy są głównymi przeciwnikami w wyścigu do Pałacu Elizejskiego, z tym że sondaże w pierwszej turze 22 kwietnia dają zwycięstwo obecnemu szefowi państwa z rządzącej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego, a w drugiej turze 6 maja - już kandydatowi Partii Socjalistycznej.

Oficjalnie turecki rząd wystąpił z wnioskiem akcesyjnym jeszcze w 1987 r. Rozmowy postępują wyjątkowo wolno, gdyż wiele krajów unijnych z Francją i Niemcami na czele, wsłuchując się w głos swojej opinii publicznej, sprzeciwia się przystąpieniu Turcji. Padają argumenty łamania wolności słowa, praw mniejszości i wolności wyznania, dyskryminacji kobiet.

Same negocjacje z Turcją rozpoczęły się dopiero w 2005 r. W ciągu minionych sześciu lat zamknięto dopiero jeden, a otwarto 13 z 35 rozdziałów negocjacji. Osiem rozdziałów jest obecnie blokowanych przez Francję, Niemcy, Austrię i Cypr.

Paryż i Berlin próbują zaspokoić tureckie ambicje obietnicą uprzywilejowanego partnerstwa, co Turcy zdecydowanie odrzucają. Ankara podkreśla, że chce pełnego członkostwa, a nie żadnej innej formy współpracy z Unią.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurostrefa wciąż najgorsze ma przed sobą! -_ Europa nie jest już wzorem do naśladowania. Skutki kryzysu nie ograniczą się do rynków finansowych _ - przekonuje dr Jonathan Eyal.
Będą ratować Pompeje. Za miliony euro Unia Europejska zatwierdziła plan ratowania wspólnie z Włochami zabytków Pompejów przed ich dalszym niszczeniem.
Jest przełom w stosunkach z Białorusią? _ - Zamierzamy poczekać na kolejną decyzję Rady UE - _ oświadczył szef administracji prezydenta Białorusi Uładzimir Makiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)