Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Rosja wysyła mniej gazu, by oskarżyć nas o kradzież

0
Podziel się

W czwartek Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę.

Ukraina: Rosja wysyła mniej gazu, by oskarżyć nas o kradzież
(EPA/PAP)
bDSftwfF

Zmniejszenie dostaw gazu dla odbiorców w państwach Unii Europejskiej to celowe działanie Rosji -oświadczył prezes państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Ołeh Dubyna.

_ - Jestem przekonany, że Rosja nie przesyła swoim odbiorcom dostatecznych ilości gazu, żeby móc stwierdzić, że kradną go Ukraińcy _ - powiedział, występując w stacji telewizyjnej _ 5.Kanał _ w sobotę wieczorem.

O obniżeniu poziomu dostaw płynącego przez Ukrainę gazu sygnalizowano w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.

bDSftwfH

Zdaniem Dubyny zbliża się już czas, by trwającym od 1 stycznia konfliktem między jego firmą a rosyjskim monopolistą Gazpromem, zajęto się na szczeblu rządowym.

_ - Tę kwestię powinny wziąć na siebie albo rządy (Rosji i Ukrainy), albo strona trzecia _ - podkreślił, wskazując Unię Europejską. Dodał przy tym, że Moskwa nie zgadza się obecnie na pośrednictwo UE w tym konflikcie.

Prezes Naftohazu wyraził nadzieję, że wcześniej czy później kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu dla Ukrainy oraz umowy o jego tranzycie przez Ukrainę na Zachód, zostaną podpisane.* ZOBACZ TAKŻE:*

Także w sobotę wieczorem Naftohaz opublikował oświadczenie, w którym uprzedził, że ukraińską odpowiedzią na możliwą skargę Rosji do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie będzie taka sama skarga Naftohazu wobec Gazpromu.

bDSftwfN

Wcześniej prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller zapowiedział, że Gazprom zamierza złożyć skargę, w której zażąda, by Naftohaz zapewnił tranzyt gazu do Europy.

W czwartek Gazprom poinformował, że wstrzymuje dostawy gazu na Ukrainę, ponieważ nie podpisano kontraktów na dostawy tego paliwa w 2009 roku. Kijów i Moskwa nie mogą dojść do porozumienia na temat ceny gazu i stawki za jego tranzyt przez ukraińskie terytorium.

W sobotę Naftohaz podał, że Gazprom o prawie 7 proc. zmniejszył tłoczenie gazu, płynącego przez Ukrainę do państw UE. Ukraińska spółka zadeklarowała, że ciśnienie w biegnących na Zachód rurociągach utrzymywane jest z własnych rezerw gazowych Kijowa.

bDSftwgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)