Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ulice, mosty, stadiony - czy to kult jednostki?

0
Podziel się

Imię tragicznie zmarłego prezydenta nosić ma nawet odmiana tulipanów.

Ulice, mosty, stadiony - czy to kult jednostki?
(prezydent.pl/GFDL)
bEiFzOBN

*Rondo w Sieradzu, nieistniejący most w Bydgoszczy, Stadion Narodowy w Warszawie, a nawet odmiana tulipanów nosić mają imięLecha Kaczyńskiego. Tego typu inicjatywy pojawiają się w całym kraju i nie tylko. Czy nasze dzieci będą uczyły się w szkołach, których patronem będzie prezydent? *

Trudno stwierdzić, gdzie i kiedy pojawił się pierwszy pomysł na upamiętnienie pamięci tragicznie zmarłego prezydenta. W Bydgoszczy, jeszcze w trakcie żałoby narodowej, radni zdecydowali, że imieniem prezydenta nazwą most. _ - Ten most powinien być symbolem nowoczesnej Bydgoszczy,który nie będzie dzielił, a łączył _ - mówił na sesji rady miasta prezydent Konstanty Dombrowicz. Bydgoszczanie nie będą mogli jednak już teraz pospacerować po moście im. Lecha Kaczyńskiego. Budowa nowej przeprawy przez Brdę jest dopiero na etapie planu.

Z kolei w Sieradzu imię prezydenta otrzyma istniejący już obiekt. Jest nim rondo w centrum miasta. Jak informowało RMF dyskusja w sprawie nazwy byłą bardzo burzliwa. Radni PiS, którzy propozycję zgłosili, nie chcieli iść na ustępstwa. Samorządowcy PO postulowali żeby rondo nosiło nazwę Solidarności, a z kolei SLD kompromisowo proponowało _ Ofiar katastrofy _.

bEiFzOBP

Swoje ulice Lech Kaczyński będzie też zapewne miał w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Kielcach._ - Jeśli za kilka lat rodzic będzie przechodził z dzieckiem tą ulicą to mam nadzieję, że na pytanie dlaczego ulica tak się nazywa rodzic opowie dziecku o 10 kwietnia. Nie chcę jako przewodniczący rady czekać kilkadziesiąt lat, tak jak to miało miejsce w przypadku zbrodni katyńskiej, żeby dla skweru w Kielcach nadać nazwę Pamięci Ofiar Katynia. Chcę to zrobić teraz, dla tego pokolenia, dla nas wszystkich _ - uzasadniał propozycję przewodniczący kieleckiej rady miasta Krzysztof Słoń.

Poseł PiSAdam Hofmanchwali te lokalne inicjatywy. _ - Nadanie takiego tytułu jest hołdem nie tylko dla Lecha Kaczyńskiego, ale dla wszystkich ofiar tej tragicznej katastrofy _ - podkreśla.

Polityk PiS jest przekonany, że takie działania to element tworzenia się mitu i kultu Lecha Kaczyńskiego. _ - Dziś można oczywiście toczyć spory, ale za 50 - 100 lat zostanie ta pamięć, zostanie nam Wawel oraz te lokalne inicjatywy _ - mówi Hofman.

[ **

bEiFzOBV

Nałęcz: Wawel to już kampania wyborcza** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/nalecz;wawel;to;juz;kampania;wyborcza,203,0,609739.html )

Jednak zdaniem dr Jacka Wasilewskiego, kulturoznawcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w przypadku Lecha Kaczyńskiego nie możemy mówić o kulcie. _ - Kult jednostki mieliśmy za życia Jana Pawła II, kiedy to w każdym mieście stawiano jego pomnik _ - mówi.

Według niego to co się teraz dzieje to próba oswojenia się z tragedią i umieszczenie tego wydarzenia w rzeczywistości. _ - Jeśli chcemy utwierdzić się w przekonaniu, że stało się coś ważnego, to staramy się osadzić to w realiach. Przez jakiś czas będziemy brnąć w takie inicjatywy, żeby uhonorować te tragicznie zmarłe osoby _ - wyjaśnia. Doktor Wasilewski uważa, że raczej nie grozi nam masowy pęd do nazywania wszystkiego imieniem prezydenta. _ - Pokazał to już Wawel i spór wokół niego _ - mówi.

bEiFzOBW

Hala koncertowa i Stadion Narodowy

Nie tylko ulice i mosty miałyby nosić imię prezydenta. W Toruniu samorządowcy chcą imię głowy państwa nadać hali widowiskowo-koncertowej. Pod tą ustawą podpisało się 14 z 24 radnych z różnych ugrupowań. _ _

_ - Uważamy, że należy upamiętnić nie tylko parę prezydencką ale wszystkie osoby które zginęły w tej katastrofie. Sala koncertowo-widowiskowa jest najlepszym miejscem. Będą ją odwiedząc setki albo tysiące ludzi, którym w ten sposób będziemy przypominać o tragedii i historii _ - tłumaczy Zbigniew Rasilewski, radny PiS, inicjator akcji. - _ Chcemy żeby to było takie upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego i jego dokonań w zachowaniu prawdy historycznej _ - dodaje.

bEiFzOBX

Radny Torunia nie boi się protestów przeciwko tej decyzji. Uważa, że kwestie nazewnictwa ulic zawsze doprowadzają do sporów. _ - Ktoś zawsze ma odmienne zdanie _ - mówi. _ - Jednak na ten temat należy spojrzeć z innej strony. To niej jest inicjatywa polityczna, bo pod deklaracją podpisali się członkowie różnych ugrupowań. Ta uchwała ma za zadanie połączyć nas, a nie podzielić _ - tłumaczy Rasilewski.

Mimo że prezydent fanem piłki nożnej nie był, pojawił się też pomysł żeby został on patronem Stadionu Narodowego w Warszawie. Na pomysł ten wpadł publicysta _ Faktu _ Łukasz Warzecha. _ (...) - Powiedziałem (w TVP - dop red.) , że Lech Kaczyński powinien mieć w stolicy ważne, duże miejsce, nazwane swoim imieniem. Po programie napisał do mnie esemesa mój przyjaciel Paweł Burdzy: Stadion Narodowy im. Lecha Kaczyńskiego _ - relacjonuje dziennikarz.

bEiFzOBY

_ - Uznałem, że to świetny pomysł. Miejsce będzie ważne, duże, istotny punkt na mapie stolicy, a przy okazji Euro 2012 będą się tam rozgrywać ważne mecze. (...) Chciałbym na tym blogu zgłosić ten pomysł i obiecać, że będę się starał – w miarę swoich możliwości – promować go na wszelkie możliwe sposoby. Proszę wszystkich o pomoc. Nie jest tu ważne, kto był inicjatorem. Ważne, żeby się udało. _ - czytamy na blogu Warzechy..

Na portalu społecznościowym Facebook powstał nawet specjalny profil wspierający inicjatywę, którego fanami zostało już kilkaset osób. Dr Wasilewski uważa, że najlepiej byłoby decyzję w sprawie nazwy stadionu odłożyć na potem, tak żeby nie można było zarzucić nikomu politycznej motywacji . _ - Jest teraz taki moment, że próbujemy gdzieś na siłę wcisnąć takie honorowanie, bo wypada. Z czasem jednak ta presja zacznie słabnąć _ - twierdzi.

Uhonorowany za granicą

Imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego nosić będą też ulice w Wilnie, Tbilisi oraz Odessie. Przewodniczący miejskiej rady w gruzińskiej stolicy Zaal Samadaszwili powiedział, że decyzja ta to reakcja na prośby mieszkańców, którzy w ten sposób domagali się uhonorowania polskiego prezydenta.

Z podobną inicjatywą wyszły też władze stolicy Litwy. Imię Lecha Kaczyńskiego otrzyma niewielka uliczka w centrum. Pomysł ten poparła przewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene. - _ Ze wszystkich państw Litwa była najczęściej odwiedzanym krajem przez Lecha Kaczyńskiego. On utrzymywał bardzo dobre stosunki osobiste ze wszystkimi naszymi przywódcami. Litwa i nasza stolica Wilno stały się ostatnim państwem i miastem, które prezydent odwiedził _ - czytamy w oświadczeniu przewodniczącej.

W Odessie ulicą Lecha Kaczyńskiego będzie fragment ul. Polskiej, znajdujący się w centrum miasta, między ulicami Derybasowską i Bunina. _ - Jest to piękna część Odessy, która godna jest nosić imię prezydenta Polski _ - oświadczył mer miasta Eduard Hurwic.

Ulice, place, stadiony to jednak nie wszystko. Pewien hodowca tulipanów z Wielkopolski poszedł dalej i rozpoczął on prace nad nową odmianą. Tulipan nazwany imieniem prezydenta ma mieć biało-czerwone kwiaty.

bEiFzOCq
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)