Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
11.03.2009 07:02

Unia udzieli antykryzysowego wsparcia Rumunii

W pomocy weźmie udział również Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Komisja Europejska i czeskie przewodnictwo Unii Europejskiej wspólnie zapowiedziały wsparcie dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym Rumunii.

Z komunikatu wynika, że pomoc zostanie udzielona wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), tak jak stało się to wcześniej w przypadku Węgier i Łotwy. Jej wysokość na razie nie została podana do wiadomości.

Nie chodzi o pieniądze z budżetu UE, gdzie nie ma środków na doraźną pomoc finansową dla krajów członkowskich. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem z 1988 roku, odpowiednią kwotę UE pożycza na rynku finansowym i obejmuje swoimi gwarancjami. Korzyść z zastosowania unijnego mechanizmu jest taka, że UE jako całość ma o wiele lepsze notowania na rynkach niż Rumunia, więc łatwiej jest uzyskać dogodne warunki kredytu.

Zgodnie z najnowszą nowelizacją rozporządzenia, cała pomoc udzielona na tych zasadach krajom członkowskim leżącym poza strefą euro nie może przekroczyć 25 mld euro - choć KE sygnalizowała gotowość do dalszego zwiększenia tego limitu, jeśli będzie taka potrzeba.

Pakietowi pomocy - zapowiada KE - musi towarzyszyć zobowiązanie Rumunii do surowej dyscypliny budżetowej; jej postępy będą ściśle monitorowane przez KE.

Na początku marca analitycy JP Morgan obniżyli prognozę PKB dla Rumunii na 2009 rok do minus 4,0 proc. z wcześniejszej minus 3,0 proc. _ Rumunia jest kolejnym krajem, który dołączył do państw regionu pogrążonych w recesji _ - napisali w komentarzu.

Analitycy banku obawiają się, że pogłębiający się kryzys w Rumunii może mieć negatywne konsekwencje dla regionu, jeśli da o sobie znać z pełną mocą i uderzy m.in. w obecne tam zachodnie banki.

Łotwa w grudniu ubiegłego roku dostała od MFW i UE pakiet wsparcia o łącznej wartości 7,5 mld euro, Węgry zaś w październiku otrzymały w sumie 20 mld euro pomocy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rumunia, pomoc, unia, europejska, kryzys, wsparcie, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz