Notowania

uokik
14.10.2010 07:42

UOKiK krytykuje rządowy projekt ustawy refundacyjnej

Według urzędu zachwieje to konkurencją na rynku leków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BrittanyC:::HaloPhotograp hy/CC/Flickr)

Rządowy projekt ustawy refundacyjnej, wprowadzający sztywną marżę na leki współfinansowane przez państwo doprowadzi według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do likwidacji konkurencji między hurtowniami czy aptekami.

O zastrzeżeniach, które do rządowego projektu ustawy refundacyjnej ma UOKiK, pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Po wprowadzeniu sztywnych marż przedsiębiorcy, nawet mając możliwość obniżenia ceny, nie będą mogli tego zrobić.

Jak dowiedział się dziennik, według UOKiK-u, efektem może być ponoszenie przez konsumentów wyższych wydatków na droższe leki, a w konsekwencji - ich mniejsza dostępność dla osób o niższych dochodach.

Według analiz firm monitorujących rynek, leki zdrożeją o 9-11 procent. W niektórych przypadkach ceny mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Z informacji przytaczanych przez gazetę wynika, wciąż zgody na przyjęcie ustawy refundacyjnej nie ma również w samym rządzie. Uwagi do niej zgłosiło ministerstwo finansów, również krytykujące sztywne ceny leków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/projekt;zmian;w;refundacji;lekow;juz;gotowy,183,0,690615.html) Projekt zmian w refundacji leków już gotowy Kluczowa ustawa pakietu zdrowotnego zapowiadanego przez Ewę Kopacz trafiła do rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t19023.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/balicki;ustawy;zdrowotne;przygotowane;na;kolanie,3,0,691459.html) Balicki: Ustawy zdrowotne przygotowane "na kolanie" Były minister zdrowia krytykuje część pakietu ustaw zdrowotnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopacz;ma;nowy;pomysl;na;reforme;sluzby;zdrowia,22,0,593942.html) Kopacz ma nowy pomysł na reformę służby zdrowia Zmiany będą dotyczyły refundacji leków oraz sposobu zarządzania szpitalami i przychodniami.
Tagi: uokik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz