Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Będą pieniądze na wojnę w Iraku i Afganistanie

0
Podziel się:

Amerykanie przekażą kolejne 162 mld dol na finansowanie tych wojen.

USA: Będą pieniądze na wojnę w Iraku i Afganistanie
(PAP/ EPA)

Prezydent George W. Bush podpisał kompromisową ustawę, przewidującą kolejne 162 miliardy USD na finansowanie wojen w Iraku i Afganistanie.

Ustawa przewiduje wyasygnowanie w ciągu najbliższego roku 161,8 mld USD na obie wojny. Potem losy obu wojen będą już w rękach następcy Busha.

Przy uchwalaniu tej ustawy demokraci zrezygnowali z żądań wyznaczenia przy tej okazji terminu wycofania sił amerykańskich z Iraku. Prezydent USA George W.Bush w pełni poparł budżet wojenny, natomiast stanowczo sprzeciwił się wyznaczeniu terminu odwrotu i zagroził wetem w przypadku włączenia takiego terminu do ustawy.

Ustawa stanowi kompromis wobec żądań prezydenta oraz posłów republikańskich i odbiega od wersji przeforsowanej w Izbie Reprezentantów przez większość demokratyczną w maju; obok wyznaczenia środków na prowadzenie wojny zawarto wtedy wezwanie do natychmiastowego rozpoczęcia wycofywania żołnierzy z Iraku i ostatecznego zakończenia tej operacji do końca 2009 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Amerykanie chcą zostać w Iraku na stałe
    • Australia wycofuje swoje wojska z Iraku Kongres przeznaczył już w sumie na wojnę w Iraku i Afganistanie prawie 850 mld USD, licząc od 2001 roku, kiedy to siły amerykańskie w reakcji na zamachy z 11 września wkroczyły do Afganistanu. Z tej sumy zdecydowaną większość, bo ok. 650 mld USD, pochłonęła rozpoczęta na wiosnę 2003 roku wojna w Iraku, gdzie nadal przebywa i walczy prawie 150 tys. amerykańskich żołnierzy.

- _ Ta ustawa pokazuje narodowi amerykańskiemu, że nawet w roku wyborczym republikanie i demokraci potrafią działać wspólnie, żeby wesprzeć naszych żołnierzy i ich rodziny _" - powiedział Bush.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)