Notowania

konflikt usa-korea
25.03.2013 07:09

USA przygotowała się na wypadek ataku Korei Płn.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowały wspólny plan działania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MivPiv/iStockphoto)

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowały wspólny plan działania na wypadek militarnej prowokacji ze strony Korei Północnej - poinformowało w niedzielę dowództwo wojsk USA w Korei Płd.

Według tego źródła plan przewidujący _ natychmiastową i zdecydowaną reakcję na każdą północnokoreańską prowokację _ zaczęto tworzyć po ostrzelaniu południowokoreańskiej wyspy Yonpyong przez artylerię Korei Płn. w listopadzie 2010 roku. Gotowy dokument podpisano w piątek.

Szczegółów planu nie ujawniono, nie wiadomo również, jak dokładnie zdefiniowano w nim pojęcie prowokacji. Południowokoreańscy wojskowi wskazywali jednak, że USA staną teraz u boku swego sojusznika także w razie wybuchu lokalnego konfliktu, a nie tylko pełnej wojny. W Korei Południowej stacjonuje obecnie 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. 11 marca władze w Phenianie ogłosiły, że nie będą więcej uznawały kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Była to odpowiedź zarówno na rozszerzenie sankcji ONZ w następstwie przeprowadzonej 12 lutego trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, jak i na wspólne amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe.

Czytaj więcej w Money.pl
To zaskakujące! Chiny chcą współpracować Pekin, jedyny liczący się sojusznik Phenianu na arenie międzynarodowej, głosował niedawno za nowymi sankcjami wobec państwa północnokoreańskiego.
Korea Płn. zatakuje na bazy morskie USA? To odpowiedź Phenianu na niedawny przelot bombowców strategicznych USA w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.
Raport CIA. To największe zagrożenia dla USA Koordynator amerykańskich służb specjalnych James Clapper, dyrektor CIA John Brennan oraz szef FBI Robert Mueller przedstawili komisji Senatu USA ds. wywiadu raport na temat zagrożeń globalnych oraz tych, które dotyczą w szczególności Stanów Zjednoczonych.
Tagi: konflikt usa-korea, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz