Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Libii coraz gorzej. Sikorski: Jeżeli Kaddafi przeżyje...

0
Podziel się

Szef MSZ uważa, że dojdzie do procesu w sprawie zbrodni popełnionych przez libijskiego dyktatora.

W Libii coraz gorzej. Sikorski: Jeżeli Kaddafi przeżyje...
(PAP/Leszek Szymański)
bEgMYhmd

[aktualizacja: 14:18]

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski stanowczo odradza wyjazdy do Libii. Szef polskiej dyplomacji przypomina, że większość Polaków, która chciała wyjechać z ogarniętego zamieszkami kraju, wróciła już do Polski. W afrykańskim państwie pozostaje wciąż około 400 naszych rodaków.

Według wiedzy polskiego MSZ reżim Kaddafiego kontroluje już tylko stolicę kraju i kilka miast. Sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Zwiększa się liczba aktów rabunku i agresji.

Poza stanem bezpieczeństwa pogarsza się też stan lotniska i zmniejsza częstotliwość odlotów z Trypolisu. Od soboty Alitalia i Lufthansa wstrzymują loty do tego miasta. Według planów mają tam natomiast lądować samoloty rządowe. _ - Jednak sytuacja może się pogorszyć w najbliższych dniach, również nasze możliwości pomocowe mogą się pogorszyć _ - podkreślił Marcin Bosacki, rzecznik MSZ..

bEgMYhmf

W ciągu ostatniej doby ewakuowało się z Libii 19 Polaków. Sześciu odleciało do Hiszpanii. Sześć odpłynęło statkami. Dwie rodziny przedostały się do Egiptu. Polski konsul jest na północnej granicy Libii z Egiptem i pomogą chcącym się przez nią przedostać.

MSZ nie planuje wysłania samolotu po pozostających Polaków, bo nie ma takiej potrzeby. Większość osób, które zostały, to członkowie polsko-libijskich mieszanych rodzin.

POSŁUCHAJ RELACJI REPORTERA POLSKIEGO RADIA:

Kaddafi będzie sądzony za zbrodnie

Radosław Sikorski przypuszcza, że kiedyś dojdzie do międzynarodowego śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Kadafiego.

bEgMYhml

POSŁUCHAJ SZEFA MSZ:


Stany Zjednoczone domagają się usunięcia Libii z Rady Praw Człowieka ONZ w odpowiedzi na łamanie praw człowieka podczas powstania przeciw dyktaturze Muammara Kadafiego. Barack Obama ogłosił też, że USA rozważają przywrócenie sankcji wobec Libii. Francja chce z kolei wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości jakie mógł popełnić libijski przywódca.

bEgMYhmm

Sytuacja w Libii rozwija się bardzo dynamicznie. Prokurator generalny Abdul-Rahman al-Abbar oświadczył, że ustąpił ze stanowiska i przyłączył się do opozycji domagającej się odejścia Muammara Kadafiego._ _

_ - To, co się dzieje w Libii, jest sprzeczne z moim rozumieniem zasad prawa i sprawiedliwości, dlatego ogłaszam rezygnację ze stanowiska prokuratora generalnego Libii i przyłączenie się do woli narodu libijskiego, którą reprezentuje młodzieżowa rewolucja _ - podkreślił al-Abbar w oświadczeniu.

Również ambasadorowie Libii we Francji i przy Unesco ogłosiłi, że podają się do dymisji i _ przyłączają _ się do rewolucji przeciwko Muammarowi Kadafiemu. Swą deklarację odczytali przed ambasadą Libii w Paryżu: - _ Potępiamy akty represji w Libii. Deklarujemy naszą jedność z narodem, nasze wsparcie dla rewolucji ludowej, przyłączamy się do niej i składamy dymisję z naszych stanowisk _ - powiedzieli Salah Zaren i Abdul Salam el Galali przy aplauzie zgromadzonych przed ambasadą Libijczyków.

bEgMYhmn

Wcześniej libijska armia i policja w mieście Adżdabija, leżącym na południe od Bengazi, poinformowały za pośrednictwem telewizji Al-Dżazira, że opuściły koszary i przyłączyły się do opozycji, dążącej do obalenia dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego.

Kapitan Hafiz Abdul-Rahim powiedział telewizji, że _ siły policyjne przyłączyły się do pokojowej rewolucji 17 lutego _. _ Ogłaszamy, że jesteśmy gotowi oddać życie za ten region i będziemy służyć wolnej Libii _ - dodał. Jak poinformował pułkownik Szuaib Ibrahim al-Akuki, do powstania przyłączyło się także wojsko z Adżdabii.

Libijskie siły bezpieczeństwa nie kontrolują też Zawii, miasta położonego około 50 km na zachód od stolicy kraju Trypolisu - informują świadkowie, na których powołuje się Reuters. W Zawii doszło do ciężkich walk z przeciwnikami reżimu Muammara Kadafiego.

_ - Wokół Zawii są posterunki kontrolne policji i armii, ale w mieście ich nie ma. Widziałem tylko kilku nieuzbrojonych cywili _ - relacjonuje świadek, który przejeżdżał przez miasto.

bEgMYhmo

Wczoraj w wyniku starć przeciwników i zwolenników Kadafiego w Zawii i Misracie, dwóch miastach położonych na północnym zachodzie Libii, zginęło co najmniej 15 osób, a około 200 zostało rannych.

Libijskie władze straciły kontrolę nad większością wschodniej części kraju, Są oznaki, że stanie się tak również na zachodzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t132533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;popelni;samobojstwo;rebelia;ogarnia;kolejne;miasta,199,0,783559.html) Kaddafi popełni samobójstwo? Rebelia ogarnia kolejne miasta Były libijski minister sprawiedliwości Mustafa Abd ad-Dżalil twierdzi, że dyktator _ zrobi to co Hitler _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t133498.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;rebelianci;przejeli;kolejne;miasto,164,0,783524.html) Libijscy rebelianci przejęli kolejne miasto Muammar Kaddafi stracił kontrolę nad miastem Zuwara. Trafiło w ręce antyrządowych milicji, którymi zarządzają komitety ludowe.
bEgMYhmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)