Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wall Street: Nastroje konsumentów nie przestraszyły inwestorów

0
Podziel się:

Mimo słabszych danych wszystkie indeksy finiszowały nad kreską.

Wall Street: Nastroje konsumentów nie przestraszyły inwestorów
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki nie zniechęciły inwestorów do kupowania akcji. Zaciętą walkę między kupującymi, a sprzedającymi minimalnie wygrali ci pierwsi.

Wszystkie główne indeksy finiszowały wczoraj powyżej czwartkowego zamknięcia. S&P500 i Dow Jones umocniły się o symboliczne 0,1 procent. Najlepiej poradził sobie technologiczny Nasdaq, którego kurs wzrósł o ponad 0,5 procent.

Ostatnia w tym tygodniu sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem dwóch wiadomości z amerykańskiej gospodarki. Pierwsze dane, które napłynęły jeszcze przed rozpoczęciem sesji i dotyczyły wzrostu cen produktów i usług były niemal zgodne z oczekiwaniami. Inflacja konsumencka w sierpniu sięgnęła 0,3 proc. wobec prognozowanych przez analityków 0,2 procent. Ceny po wyłączeniu żywności i energii utrzymały się na niezmienionym poziomie, choć rynek spodziewał się ich 0,1-proc. wzrostu.

Rozczarowały natomiast dane obrazujące nastroje panujące wśród amerykańskich konsumentów. Wartość publikowanego przez Uniwersytet Michigan wskaźnika spadła do 66,6 pkt we wrześniu z 68,9 pkt (po korekcie w dół) w sierpniu. Tym samym okazała się gorsza od oczekiwań, ponieważ analitycy spodziewali się odczytu w okolicach 70 punktów.

Choć słabe wiadomości ostudziły nieco zapędy kupujących i zepchnęły indeksy pod kreskę, to chętni do kupowania akcji się nie poddali i do samego zakończenia sesji zacięcie walczyli ze sprzedającymi. Ostatecznie symbolicznie przeważyli kupujący, jednak główne indeksy wciąż znajdują się poniżej kluczowych oporów (S&P500 – 1130 pkt, DJIA – 10.700 punktów).

Najsłabszymi ogniwami w indeksie DJIA były wczoraj Hewlett-Packard (-3,0 proc.) oraz JP Morgan (-2,3 proc.). Najlepiej wypadły natomiast Caterpillar (+1,6 proc.) i United Technologies (+1,5 proc.).

Warto wspomnieć także o znakomitej sesji dla akcjonariuszy Oracle. Akcje drugiego na świecie producenta oprogramowania, pod wpływem znacznie lepszych od prognoz wyników finansowych, wzrosły o niemal 8,4 procent. Tym samym zapewniły sobie tytuł lidera w indeksie S&P500 oraz znacząco wpłynęły na wynik wskaźnika spółek technologicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)