Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street: Wyraźna przewaga kupujących

0
Podziel się:

Sprzyjało im uspokojenie sytuacji w japońskiej elektrowni i niezłe dane z amerykańskiej gospodarki.

Wall Street: Wyraźna przewaga kupujących
(PAP/EPA)

Po trzech z rzędu spadkowych sesjach na amerykański parkiet powrócili chętni do kupowania akcji. Sprzyjały im informacje o coraz lepszej sytuacji w japońskiej elektrowni atomowej. Nie rozczarowały licznie prezentowane dane z gospodarki.

Wszystkie główne indeksy amerykańskiej giełdy notowania kończyły wyraźnie powyżej środowych kursów zamknięcia. Najsłabszy technologiczny Nasdaq zyskał ponad 0,7 procent. S&P500 i DJIA umocniły się o odpowiednio 1,3 i 1,4 procent.

To z jednej strony efekt nieco lepszych wiadomości napływających z Japonii. W elektrowni jądrowej w Fukushimie inżynierom udało się doprowadzić prąd do budynku reaktora numer dwa, co ma znacznie ułatwić jego chłodzenie. Eksperci natomiast podkreślają, że promieniowanie w Tokio jest na takim poziomie, jak przed awarią.

Wczorajsza sesja to także licznie napływające dane z amerykańskiej gospodarki. Choć patrząc na nie w komplecie trudno przypisywać im wzrosty na giełdzie, to sam fakt, że rozczarowała jedynie produkcja przemysłowa należy uznać za sukces. Szczególnie, że inwestorzy po mocnych spadkach z pewnością czekali na jakiś pozytywny impuls.

Niemal zgodne z rynkowymi oczekiwaniami okazały się zarówno dane o wzroście cen, jak i liczba nowo zarejestrowanych w USA bezrobotnych. Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 0,1 proc., choć analitycy liczyli, że wzrośnie o 0,6 procent. _ Na osłodę _ w górę zrewidowane zostały (z spadku o 0,1 proc.na 0,3-proc. wzrost) dane styczniowe.

Mocno pozytywnie zaskoczył natomiast indeks obrazujący koniunkturę w przemyśle w rejonie Filadelfii. W marcu skoczył on z 35,9 do 43,4 punktów, czym zdecydowanie przebił oczekiwania analityków, którzy spodziewali się jego spadku do około 30 punktów. Wczorajszy odczyt był jednocześnie najwyższym od 1984 roku.

Wśród największych spółek przynajmniej 3-proc. wzrosty odnotowały Hewlett-Packard, Pfizer i Verizon Communications. Wśród dwudziestu blue chipów przecenione zostały akcje jedynie czterech. Przecena spółek Wal-Mart, Microsoft, Cisco Systems i Kraft była jednak symboliczna i nie przekroczyła 0,3 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)