Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wenezuela wyrzuca obrońców praw człowieka

0
Podziel się:

Dwóch przedstawicieli organizacji Human Rights Watch wydalono za krytykę rządu Chaveza.

Wenezuela wyrzuca obrońców praw człowieka
(PAP/EPA)

Dwóch przedstawicieli organizacji obrońców praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wydalono z Wenezueli - informuje agencja Associated Press.

Jose Miguel Vivanco, szef amerykańskich operacji HRW oraz jego zastępca Daniel Wilkinson zostali wydaleni wkrótce po tym, gdy w raporcie wyrazili opinię, że dla prezydentury Hugo Chaveza charakterystyczna jest _ dyskryminacja z przyczyn politycznych _.

Przedstawicielom HRW zarzucono, że _ angażowali się w działalność polityczną _, przebywając w Wenezueli z wizami turystycznymi.

_ Nie zamierzamy tolerować żadnego cudzoziemca przybywającego tu, by próbować uwłaczać godności _ Wenezueli - oświadczył wenezuelski minister spraw zagranicznych Nicolas Maduro.

Vivanco jest Chilijczykiem, a Wilkinson obywatelem USA.

Dyrektor HRW Kenneth Roth nazwał wydalenia _ kolejnym dowodem na to, że Wenezuela pogrąża się w nietolerancji _.

_ Chavez może i wyrzucił posłańca, ale tylko wzmocnił samo przesłanie - swobody obywatelskie w Wenezueli są atakowane _ - napisał Roth w wydanym w piątek oświadczeniu.

Według HRW Vivanco i Wilkinson otrzymali w czwartek wieczorem pismo, w którym zarzucono im _ działania antypaństwowe _. Następnie zabrano im telefony komórkowe i nie zezwolono na skontaktowanie się z ambasadami ich krajów.

W piątek rano obaj przylecieli do Brazylii. Telewizja wenezuelska pokazywała, jak pod eskortą dostarczono ich na lotnisko w Caracas.

W opublikowanym w czwartek w Caracas raporcie HRW zarzuca rządowi Chaveza, że dążąc do umocnienia swej władzy dyskryminuje przeciwników politycznych, osłabia instytucje demokratyczne i gwarancje praw człowieka. (PAP)

az/ mc/ 5878

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)