Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka wymiana walut w Zimbabwe. Jeden dolar za... 35 biliardów

0
Podziel się:

Mieszkańcy Zimbabwe już nie będą musieli chodzić z reklamówkami pełnymi pieniędzy, żeby kupić chleb.

Wielka wymiana walut w Zimbabwe. Jeden dolar za... 35 biliardów
(Adam Selwood/Flickr/CC BY 2.0)

Mieszkańcy Zimbabwe już nie będą musieli chodzić na zakupy z reklamówkami pełnymi pieniędzy. Od poniedziałku bowiem ten afrykański kraj przechodzi na walutę amerykańską. Za jednego dolara trzeba będzie zapłacić... 35 biliardów tych obowiązujących dotąd w Zimbabwe.

Jak poinformował, cytowany przez Reuters, prezydent Robert Mugabe, dolar Zimbabwe stał się całkowicie bezwartościowy, stąd decyzja o wymianie na amerykańską walutę. Mieszkańcy leżącego na południowym wschodzie Afryki kraju już od jakiegoś czasu odchodzą od lokalnych pieniędzy.

Coraz więcej obywateli decydowało się na zakup nie tylko dolara amerykańskiego, ale również południowoafrykańskiego randa. Od poniedziałku wyboru już nie będzie. Kurs wymiany będzie wynosił 5 dolarów amerykańskich za 175 biliardów dolarów Zimbabwe, zgromadzonych na kontach w bankach. Każde 35 biliardów ponad tę kwotę to kolejny dolar amerykański. W przypadku gotówki przelicznik jest jeszcze wyższy, bo za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 250 biliardów.

Nominały nie powinny dziwić, zwłaszcza że najwięcej warty banknot, wydrukowany w Zimbabwe miał nominał 100 bilionów dolarów (w języku angielskim robi to jeszcze większe wrażenie - _ one hundred trillion dollars _). Według "The Telegraph", nie wystarczyło to nawet, by dojechać komunikacją miejską do pracy.

Jak podaje Reuters, banknoty mają jednak przede wszystkim wartość kolekcjonerską i są gratką dla odwiedzających ten kraj turystów. Oni są gotowi zapłacić mieszkańcom znacznie więcej, niż można za to kupić.

- Od poniedziałku wszyscy, którzy mieli konta w bankach przed 2009 rokiem, będą mogli rozpocząć wymianę na dolary amerykańskie - powiedział cytowany przez "The Telegraph" John Mangudya, szef Banku Rezerw Zimbabwe.

Wymiana pieniędzy i odejście od krajowej waluty to efekt szalejącej od lat hiperinflacji, która w 2008 roku osiągnęła niebagatelne 500 miliardów procent. Jak relacjonuje brytyjski dziennik, mieszkańcy Zimbabwe musieli na zakupy chodzić z torbami pełnymi pieniędzy, a ceny potrafiły się podwoić w ciągu jednego dnia.

Czas na wymianę pieniędzy mieszkańcy Zimbabwe mają do końca września. Rząd przeznaczył na zakup amerykańskiej waluty równowartość 20 milionów dolarów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)