Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. W serii zamachów zginęło ponad 20 osób

0
Podziel się:

Dzielnice, gdzie doszło do zamachów, są w większości zamieszkane przez szyitów.

Wojna w Iraku. W serii zamachów zginęło ponad 20 osób
(AP/FOTOLINK/East News)

Co najmniej 39 osób zginęło w niedzielę w wybuchach samochodów-pułapek w Bagdadzie i okolicach. Osiem samochodów-pułapek eksplodowało w przeciągu pół godziny w siedmiu dzielnicach irackiej stolicy, głównie zamieszkanych przez szyitów, i w okolicznych rejonach.

Aktualizacja 10:10

Co najmniej 70 osób jest rannych. Eksplodowały materiały wybuchowe ukryte w samochodach stojących na parkingach i w miejscach handlowych.

Najwięcej ofiar spowodowały zamachy w szyickiej dzielnicy Szaab, na północnym wschodzie irackiej stolicy, w szyickiej enklawie Abu Dszir, w południowo-zachodniej części Bagdadu i w Nahrawanie na południe od Bagdadu.

Inne miejsca niedzielnych ataków to: we wschodniej części miasta dzielnice Masztal, Baladijat i Ur, a na północy - Hurrija oraz położony na północ od Bagdadu rejon Sab al-Bor - podaje Associated Press.

Nikt nie przyznał się do zamachów, ale systematyczne ataki tego rodzaju przeprowadza iracka filia Al-Kaidy. Jej celem zazwyczaj są targi, kawiarnie i ulice handlowe w szyickich dzielnicach.

Wzrost przemocy w Iraku obserwowany jest od kwietnia. Skala zamachów jest już porównywalna ze szczególnie krwawym rokiem 2008. Niedzielne ataki podnoszą liczbę ofiar śmiertelnych tylko w październiku do ponad pięciuset, według szacunków AP, zaś według AFP - do ponad sześciuset.

Coraz częstsze akty przemocy skierowane są zazwyczaj przeciwko szyickiej większości i instytucjom zdominowanego przez nią rządu. Ataki te podejmują sunniccy rebelianci zachęceni przykładem swych syryjskich współwyznawców, którzy walczą z popieranym przez szyicki Iran reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Iraccy sunnici czują się marginalizowani przez rząd w Bagdadzie dowodzony przez premiera Nuriego al-Malikiego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)