Notowania

wojna w syrii
07.06.2012 10:07

Wojna w Syrii. Są decyzje Unii Europejskiej i USA

Nad sytuacją w Syrii ciągle głowi się społeczność międzynarodowa. Oto nowy pomysł Hillary Clinton i unijnych urzędników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/HAKAN GOKEPE)

[Na zdjęciu: Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oraz minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu podczas spotkania w Stambule]

Szefowie dyplomacji i wysocy rangą wysłannicy 15 krajów oraz Unii Europejskiej uzgodnili w Stambule powołanie _ grupy koordynacyjnej _, której zadaniem będzie udzielanie pomocy opozycji syryjskiej - poinformowali oficjalnie przedstawiciele władz tureckich.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyła sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przedyskutowano też _ dodatkowe kroki _ wobec trwającego w Syrii rozlewu krwi, w tym koordynację działań zmierzających do powstania _ demokratycznej Syrii _, po okresie rządów prezydenta Baszara el-Asada.

Jak informuje Reuters, Clinton oświadczyła, że okres przejściowy w Syrii powinien zakończyć się pełnym przekazaniem władzy przez Asada oraz powołaniem _ w pełni reprezentatywnego _ rządu tymczasowego, który doprowadzi do wolnych i uczciwych wyborów.

Kraje uczestniczące w spotkaniu zgodziły się wysłać w dniach 15-16 specjalnego przedstawiciela do Stambułu na spotkanie z wszystkimi ugrupowaniami opozycyjnymi w Syrii, które dążą do położenia kresu rządom Asada.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, w wyniku trwającego od marca 2011 roku konfliktu zbrojnego między przeciwnikami reżimu Asada a siłami rządowymi zginęło już około 13 tys. ludzi.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii
ONZ nie jest w stanie przerwać masakry Rozlew krwi trwa mimo ogłoszonego przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana zawieszenia broni.
To jeden z najkrwawszych dni w tym kraju Ponad 13 tys. osób, w większości cywilów, zginęło od wybuchu rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.
Masakra 100 osób w Syrii. Rząd: to nie my Wśród zabitych są kobiety i dzieci. Sytuacja w Syrii cały czas się zaostrza.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz