Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Wybory do Kongresu. Faworytami Republikanie

0
Podziel się:

W USA rozpoczęły się wybory. Demokraci do ostatniej chwili mobilizowali zwolenników.

Wybory do Kongresu. Faworytami Republikanie
(PAP/EPA)
bEUGVxhN
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się wybory parlamentarne. *Do ostatniej chwili, Demokraci starali się zmobilizować swoich wyborców do głosowania, aby zmniejszyć *rozmiary przewidywanej porażki z Republikanami.

[aktualizacja: 11:18]

Wszystkie niemal prognozy, oparte na sondażach i analizach, mówią, że Republikanie zdobędą większość w Izbie Reprezentantów, a w Senacie zanotują także znaczne zyski. Krajowy Komitet Partii Demokratycznej przekazał 3 miliony dolarów swoim oddziałom w poszczególnych stanach na akcję nakłaniania swoich sympatyków, aby poszli we wtorek głosować.

Pieniądze te miejscowi działacze przeznaczają na telefony do wyborców z nagranymi głosami kandydatów, e-maile i wizyty w domach oraz dodatkowe ogłoszenia przedwyborcze. Z sondaży okazuje się, że Republikanie są dużo silniej zmotywowani do głosowania, co może zadecydować o wyniku wyborów.

bEUGVxhP

Prezydent Barack Obama wystąpił w niedzielę na wiecu z wiceprezydentem Joem Bidenem w Cleveland w stanie Ohio._ - Macie szansę raz jeszcze powiedzieć: tak, możemy _ - oświadczył Obama na Uniwersytecie Ohio, nawiązując do głównego hasła swej kampanii prezydenckiej w 2008 roku _ Yes, We Can _.

Obama wygrał wtedy wybory w Ohio, ale obecnie sondaże wskazują, że stracił tam wielu dawnych zwolenników i gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś, większość mieszkańców stanu glosowałaby przeciw niemu.

Clinton z misją specjalną na Florydzie?

Prezydent zakończył w Cleveland objazd czterech stanów na finiszu kampanii wyborczej. Wczoraj przebywał w Waszyngtonie z rodziną. Demokratycznych kandydatów wspiera też były prezydent Bill Clinton. W niedzielę agitował za nimi w stanach: Maine, Connecticut, New Hampshire i Rhode Island.

Poprzednio Clinton odwiedził m.in. Florydę, gdzie jego wizyta stała się przedmiotem kontrowersji. Według niepotwierdzonych oficjalnie wiadomości, były prezydent namawiał tam demokratycznego kandydata do Senatu, Kendricka Meeka, aby wycofał się z wyścigu, co miało utrudnić zwycięstwo republikańskiemu kandydatowi, Marco Rubio.

bEUGVxhV

Według sondaży, Rubio jest zdecydowanym faworytem na Florydzie, ale pewne szanse na wygraną ma jeszcze Charles Crist, były gubernator stanu, który wycofał się z GOP po porażce z Rubio w prawyborach i wystartował w wyborach jako niezależny. Meek w sondażach jest ostatni z całej trójki.

Jaką rolę odegra Tea Party? Zobacz materiał CNN:

W niedzielę wieczorem była kandydatka na wiceprezydenta, nieformalna przywódczyni Tea Party, Sarah Palin, powiedziała telewizji Fox News, że Obama _ zmarnował szansę _ i nastał czas, by kontrolowany przez GOP Kongres zablokował jego poczynania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t115082.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;manifestuja;chca;powrotu;rozsadku,16,0,702480.html) Amerykanie manifestują. Chcą "powrotu rozsądku" W demonstracji w Waszyngtonie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t114576.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bedzie;rekordowa;kwota;na;kampanie;wyborcza;w;usa,111,0,700271.html) Rekordowa kwota na kampanię wyborczą w USA Kandydaci do Kongresu wydadzą dwa miliardy dolarów - tyle co Obama i McCain razem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t114576.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/republikanie;odbiora;demokratom;kontrole,53,0,699189.html) Republikanie odbiorą Demokratom kontrolę? Tak wskazują sondaże na tydzień przed wyborami do Kongresu.
bEUGVxiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)