Notowania

wybory w usa
05.06.2012 22:55

Wybory w USA. 38 procent Amerykanów nie ma na kogo głosować

Aż 38 procent amerykańskich wyborców nie czuje się związanych z żadną partią. I nie wiedzą na kogo zagłosować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Rekordowy w historii odsetek Amerykanów nie czuje się związany z żadną z dwóch głównych partii politycznych. Najliczniejsza grupa elektoratu to niezależni - wynika z najnowszego sondażu Pew Research Center.

Według tych badań jako _ niezależni _ deklaruje się dziś 38 procent Amerykanów, 32 procent określa się jako Demokraci i 24 procent - jak Republikanie.

Niezależni wyborcy decydują zwykle o rezultacie wyborów prezydenckich. W 8 spośród 10 ostatnich takich głosowań większość niezależnych poparła ostatecznego zwycięzcę.

Zdarzyło się tak m.in. w ostatnich wyborach w 2008 r., kiedy przeważyli oni szalę na korzyść Baracka Obamy - głosowało na niego 52 procent niezależnych, podczas gdy na Johna McCaina - 44 procent.

Obecnie, przed tegorocznymi wyborami, niezależni wydają się niemal równo podzieleni między Obamę a jego republikańskiego przeciwnika Mitta Romneya.

Jednocześnie nie powiodły się podejmowane w tym roku przez niektóre środowiska próby wystawienia trzeciego, niezależnego kandydata w wyborach prezydenckich, który miałby szanse na podjęcie równej walki z Obamą i Romneyem.

Sondaż wykazał także - niejako paradoksalnie - że społeczeństwo amerykańskie jest spolaryzowane jak nigdy dotąd.

Zbadano w nim opinie na temat 48 zagadnień dotyczących różnych wartości i zjawisk politycznych i okazało się, że Demokraci i Republikanie różnią się od siebie w poglądach na te sprawy bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

Czytaj więcej o wyborach w USA w Money.pl
Romney dogonił Obamę. W tym jest lepszy Wyborcy pokładają w nim większe nadzieje na poprawę gospodarki niż w urzędującym prezydencie. Ale Obamę bardziej lubią.
Zobacz, co Mitt Romney obiecuje Amerykanom _ - Po czterech latach mojej prezydentury bezrobocie zmniejszy się do sześciu procent, a być może będzie jeszcze niższe - _powiedział kandydat na prezydenta USA.
Obama ma słaby punkt. Zobacz wyniki sondażu Według Washington Post i telewizji ABC News, Obama otrzymałby 51 procent głosów, a Romney 44 procent.
Tagi: wybory w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz