Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Wydatki na Sejm w latach 2008-2011

0
Podziel się:

W sumie przez 4 lata Sejm wydał ponad 1,5 mld zł. Dziennie na jednego posła wypada ponad 2 tys. zł. Zobacz, na co idą te pieniądze.

Wydatki na Sejm w latach 2008-2011
(Reporter Poland)
bESsxrKJ

Wydatki Kancelarii Sejmu w 2012 roku wyniosą 412 milionów złotych, to o 5 procent mniej niż w tym roku, kiedy wydano ponad 430 milionów.Money.pl postanowił sprawdzić budżet Sejmu w latach 2008-2011 i rozliczyć, na co zostały wydane te pieniądze. 30 hełmów ochronnych za 24 tysiące złotych, to tylko jeden z wielu ciekawych wydatków.

W sumie przez 4 lata Sejm wydał prawie 1,6 miliarda złotych. Średnio na rok wychodzi około 397 milionów złotych - w przeliczeniu na jednego posła wypada prawie 2 tysiące 366 złotych dziennie. Ale nie tylko na parlamentarzystów wydawane są te pieniądze, choć na świadczenia dla nich idzie największa część budżetu.

bESsxrKL

źródło: Wyliczenia Money.pl na podstawie danych z Kancelarii Sejmu

Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla dość ogólnie tłumaczy, że z budżetu Kancelarii Sejmu_ pokrywane są wydatki w zakresie świadczeń poselskich oraz funkcjonowania urzędu. _

_ - W budżecie na 2011 r. zaplanowano dodatkowo wydatki związane z organizacją polskiej Prezydencji w wymiarze parlamentarnym, a także związane ze zmianą kadencji Sejmu - mówi Czapla. _

Sprawdziliśmy, co kryje się pod hasłem _ wydatki na funkcjonowanie urzędu _. Oto niektóre z pozycji.

bESsxrKR

Telewizor musi być

Kancelaria Sejmu dba o wyposażenie Domu Poselskiego i pomieszczeń sejmowych. To tam trafiają telewizory LCD. Przez 4 lata Sejm kupił sprzęt za około 293 tysiące złotych. Płaskie i nowoczesne odbiorniki miały różne przekątne - ale ich rozmiarów Sejm nie podaje. Wiadomo natomiast, że część z nich miała również powłokę przeciwodblaskową.

źródło: Wyliczenia Money.pl na podstawie danych z Kancelarii Sejmu

bESsxrKS

Ale telewizory to nie jedyny sprzęt elektroniczny potrzebny w pracy posła czy urzędnika. Gdy idzie się z duchem czasu niezbędne są także tablety. Sejm ogłosił ostatnio przetarg na zakup 30 takich komputerów. W sumie przeznaczył na nie około *88 tysięcy złotych *(bez VAT).

Z nowinek technicznych Kancelaria przez 4 lata kupiła 1350 kaset video za 120 tysięcy złotych. Jedna kaseta kosztowała około 90 złotych. – _ To profesjonalna kaseta, wszystko co widzimy w telewizji jest nagrywane właśnie na takie nośniki _ - tłumaczy Tomasz Wyrozębski z firmy BIGMARK, która dostarczała ten sprzęt do Kancelarii Sejmu.

Ładne kwiatki

Dyskutuj na forum Money.pl

bESsxrKT

Elektro Devil: Jedyny pomysł PO na kampanię, to wzmagania nienawiści do PiS
Kancelaria Sejmu odpowiedzialna jest także za estetykę pomieszczeń sejmowych. Na dostawę i wykonanie kompozycji kwiatowych oraz pielęgnację roślin w sejmowych pomieszczeniach poszło około 420 tysięcy złotych. Setki kwiatów ciętych i doniczkowych zdobią hole, gabinety i sale sejmowe. Poza kwiatami szyku pomieszczeniom sejmowym dodają również obrazy pożyczone z Muzeum Narodowego. Na to Sejm wydał 95 tysięcy złotych.

Sejm wypożyczył obrazy do 2014 roku. W gmachu Sejmu znajduje się 20 obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w tym miedzy innymi:

  • - _ Portret marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego _ Konrada Krzyżanowskiego,
    • - _ Portret Gabriela Narutowicza _ Czesława _ Wdowiszewskiego, _
    • - _ Ułan na leśnej drodze _ Wojciecha Kossaka,
    • - _ Odpoczynek żniwiarzy _ Wincentego Wodzinowskiego,
    • - _ Żołnierz i dziewczyna - Przed Belwederem _ Wojciecha Kossaka.
bESsxrKU

Meble to kolejna rzecz, o którą dba Kancelaria Sejmu. Same tylko krzesła w ciągu 4 lat pochłonęły około 195 tysięcy złotych. Stołki są różne - od zwykłych obrotowych po tapicerowane. Cena za sztukę waha się od 120 złotych do 330 złotych.

Pod meblami najczęściej urzędnicy kładą dywany i wykładziny. Sejm przeznaczył na nie w sumie 203 tysiące złotych.

W 2010 wyremontowano basen w Domu Poselskim. Remont pochłonął 71 tysięcy. Gdyby basen posłom nie wystarczył, rok wcześniej za 78 tysięcy kupiono karnety sportowo-rekreacyjne. ** ##Hełm ochroni każdą głowę

Kancelaria Sejmu dba nie tylko o posłów, ale i o Straż Marszałkowską. Od 2008 roku kupiono dla niej kilka tysięcy koszul za prawie 87 tysięcy złotych. Były to koszule pod mundur, białe i niebieskie, letnie i zimowe. Przez cztery lata kupiono też buty za 203 tysiące złotych.

źródło: Wyliczenia Money.pl na podstawie danych z Kancelarii Sejmu

Poza gotowymi ubraniami Kancelaria kupiła tysiąc metrów bieżących gabardyny i tysiąc metrów bieżących tropiku za 77 tysięcy złotych. To z tych materiałów szyte są sutanny dla księży - Sejm szyje z nich mundury. Oczywiście urzędnicy nie robią tego sami. Na usługi krawieckie poszło 145 tysięcy złotych.

Tylko w tym roku na zimowe kurtki i spodnie dla Straży Marszałkowskiej zarezerwowano prawie 61 tysięcy. Czapki garnizonowe kupiono za 41 tysięcy, peleryny nieprzemakalne za 29 tysięcy złotych i paski skórzane za *ponad 27 tysięcy. *

Jednym z najdziwniejszych zakupów są hełmy ochronne. Kancelaria w 2009 kupiła ich 30. Przeznaczyła na to 24 tysiące złotych (bez VAT). W przeliczeniu jeden hełm kosztował 800 złotych. Jak dowiedzieliśmy się w firmie _ EMJOT _ z Chorzowa, która dostarczyła je do Sejmu, są to kuloodporne nakrycia głowy.

O VI kadencji Sejmu czytaj na Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t86742.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/smolensk;awantury;i;alkohol;poslowie;podsumowuja;kadencje,159,0,910751.html) Smoleńsk, awantury i alkohol. To koniec Katastrofa smoleńska, komisje śledcze i ....wyskoki pod wpływem. Sejm kończy setne, ostatnie posiedzenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t90204.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ranking;poslow;kim;sa;najlepsi;i;najgorsi;parlamentarzysci;tej;kadencji,40,0,879912.html) Gafy, klęski i brak honoru. Oto najgorsi posłowie Jeden z tygodników wytypował najlepszych i najgorszych - jego zdaniem - polityków mijającej kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t15121.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;412;mln;zl;na;wydatki;sejmu;w;2012;r;,112,0,819824.html) Ponad 412 mln zł na wydatki Sejmu w 2012 r. Na świadczenia dla posłów w przyszłorocznym budżecie Kancelaria Sejmu przewidziała 184 mln zł. Będą też inwestycje - m.in. w klimatyzację w domu poselskim.
bESsxrLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)