Notowania

Przejdź na

XX Forum Ekonomiczne w Krynicy rozpoczęte

Goście specjalni Forum to prezydent Komorowski, szefowie: PE Jerzy Buzek i KE Barroso.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

Szanse, jakie niesie dla Europy Traktat Lizboński, strategia gospodarcza Unii na najbliższe 10 lat oraz pogłębianie integracji europejskiej i solidarność energetyczna to główne tematy panelu, inaugurującego XX Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Gośćmi specjalnymi debaty byli: prezydent Bronisław Komorowski, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Tegoroczne Forum poświęcone jest szansom, jakie niesie dla Europy Traktat Lizboński. Przewodniczący KE ocenił, że Traktat ten łączy wiele polityk: reformy makroekeonomiczne, otwarcie rynku wewnętrznego; ma też wymiar zewnętrzny. _ To oznacza, że potrzebujemy większego połączenia różnych polityk m.in. fiskalnej konsolidacji i reformy strukturalnej _ - powiedział.

Szef Parlamentu Europejskiego przekonywał, że Unia będzie działała sprawniej i odpowie na oczekiwania obywateli. _ - Zastanawiamy się, jak w ramach Traktatu Lizbońskiego możemy najlepiej odpowiedzieć na te wyzwania _ - podkreślił Buzek.

O tym, że kryzys finansowy pokazał nam jak bardzo jesteśmy od siebie zależni w Europie i na świecie mówił Barroso. _ - Dług jednego kraju może mieć wpływ na całą Europę. Musimy myśleć globalnie _ - zaznaczył. Według niego strategia gospodarcza Unii na najbliższe 10 lat - EU 2020 - jest bardziej elastyczna i kompleksowa od poprzedniej strategii - Lizbońskiej. Łączy reformy makroekonomiczne i rozszerzanie rynku zewnętrznego. _ Dzisiaj mamy znacznie większą świadomość potrzeb, aby działać w sposób europejski i globalny. Tak nie było w roku 2000, kiedy była opracowywana i rozpoczęta pierwsza strategia (Lizbońska) _ - podkreślił szef KE.

O tym, że Polska - przygotowująca się do przejęcia prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 roku - chce przyczynić się do pogłębienia integracji europejskiej w obszarze wspólnej polityki zagranicznej mówił prezydent Bronisław Komorowski.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;zapowiada;liberalizacje;w;energetyce,209,0,672465.html) Komorowski zapowiada liberalizację w energetyce - Polska, która szykuje się do prezydencji w nowych warunkach, już w warunkach funkcjonowania Traktatu Lizbońskiego, chciałaby, aby te stare wartości Unii - takie jak solidarność i nowe wyzwania, nowych czasów - znalazły odbicie także i w okresie naszej prezydencji _ - podkreślił Komorowski.

_ - Dlatego chcielibyśmy bardzo przyczynić się do pogłębienia integracji europejskiej w obszarze wspólnej polityki zagranicznej, zewnętrznej, kontaktowania się ze światem spoza Unii tak, aby było widać i naszą solidarność, i naszą jednomyślność, albo przynamniej próbę znalezienia tego, co nas łączy, wszystkie kraje Unii Europejskiej w kontakcie ze światem zewnętrznym _ - zaznaczył prezydent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/petru;dla;money;pl;placy;minimalnej;nie;wiazmy;z;pkb,207,0,672463.html) Petru dla Money.pl: Płacy minimalnej nie wiążmy z PKB - Problemy są gdzie indziej - mówi główny ekonomista BRE Banku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t94162.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bielecki;dla;money;pl;15;miliardow;z;prywatyzacji;jest;mozliwe,160,0,672416.html) Bielecki dla Money.pl: 15 miliardów z prywatyzacji jest możliwe Umożliwi to wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t79470.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kluza;zyski;bankow;siegna;10;miliardow;zlotych,91,0,672347.html) Kluza: Zyski banków sięgną 10 miliardów złotych Szef KNF spodziewa się bardzo dobrych wyników całego sektora.
Tagi: forum ekonomiczne w krynicy, krynica, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz