Notowania

gaz
03.01.2009 17:05

Za 10 dni w Unii zabraknie gazu?

W ciągu 10-15 dni może dojść do kłopotów z tranzytem gazu do państw UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Sekretariat prezydenta Wiktora Juszczenki twierdzi, że w ciągu 10-15 dni może dojść do kłopotów z tranzytem gazu do państw Unii Europejskiej. *

Bohdan Sokołowski, który odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne zasugerował, że Ukraina nie może korzystać tylko z gazu ze zbiorników podziemnych, tak jak to robi obecnie.

Przedstawiciel ukraińskiego prezydenta powiedział, że dziennie pobierane jest z nich 200 milionów metrów sześciennych paliwa, a miejscowy system gazowy jest przygotowany na pobieranie dwukrotnie mniejszej ilości. _ _

_ - W ten sposób system długo nie popracuje _ - powiedział Bohdan Sokołowski.

Według przedstawiciela prezydenta, aby sytuacja się unormowała, Rosja musi zwiększyć dostawy surowca transportowanego przez ukraińskie rurociągi. Aby do tego doszło, konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy w ciągu najbliższych 10 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Pawlak: Nie ma problemu z dostawami gazu do Polski ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;nie;ma;problemu;z;dostawami;gazu;do;polski,67,0,412483.html )
* [ Bułgaria: Spadają dostawy gazu z Rosji ]( http://news.money.pl/artykul/bulgaria;spadaja;dostawy;gazu;z;rosji,57,0,412473.html )
* [ PGNiG: dostawy gazu spadły, ale go nie zabraknie ]( http://news.money.pl/artykul/pgnig;dostawy;gazu;spadly;ale;go;nie;zabraknie,245,0,412405.html )
* [ Juszczenko zapewnia świat: Spłaciliśmy gazowy dług! ]( http://news.money.pl/artykul/juszczenko;zapewnia;swiat;splacilismy;gazowy;dlug,165,0,412325.html )
* [ Ukraina ograniczyła dostawy gazu dla Europy Zachodniej ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;ograniczyla;dostawy;gazu;dla;europy;zachodniej,96,0,412256.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;ograniczyla;dostawy;gazu;dla;europy;zachodniej,96,0,412256.html )[ Juszczenko: odcięcie dostaw gazu nie wpłynie na tranzyt ]( http://news.money.pl/artykul/juszczenko;odciecie;dostaw;gazu;nie;wplynie;na;tranzyt,82,0,412242.html )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )

Tymczasem Gazprom poinformował, że zwiększa tranzyt paliwa do państw Unii Europejskiej gazociągami Jamał Europa przez Białoruś oraz Błękitny Potok przez Turcję. Za kłopoty Rosjanie tradycyjnie obarczyli Kijów.

Z kolei kompania RosUkrEnergo, która należy w połowie do Gazpromu i pośredniczy w handlu gazem między Moskwą a Kijowem, złożyła pozew w Izbie Handlowej Sztokholmu przeciwko Naftohazowi. Zarejestrowana w Szwajcarii firma żąda zwrotu długu w wysokości 614 milionów dolarów oraz zapewnienia transportu gazu przez terytorium Ukrainy. Składanie pozwów sądowych Gazprom proponuje także państwom Unii Europejskiej.

Rosjanie wstrzymali dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę 1 stycznia ponieważ nie podpisano odpowiedniego kontraktu. Kijów i Moskwa spierają się o cenę paliwa i opłatę za jego tranzyt przez terytorium Ukrainy.

Tagi: gaz, gazociąg, gazprom, pgnig, ukraina, juszczenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz