Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrute ogórki. Kontrolują targowiska, hurtownie i stołówki

0
Podziel się:

Nie ma powodów, żeby nie jeść surowych owoców i warzyw - twierdzi GIS.

Zatrute ogórki. Kontrolują targowiska, hurtownie i stołówki
(andipantz/iStockphoto)

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wzmożone kontrole dużych targowisk, hurtowni i magazynów z warzywami i owocami oraz stołówek, zakładów żywienia i obozów, gdzie w tej chwili odbywają się tak zwane _ zielone szkoły _.

aktualizacja: 13:13

Działania te - jak powiedział rzecznik GIS Jan Bondar - mają związek z epidemią niebezpiecznych zachorowań wywołanych przez bakterię coli w Niemczech.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RZECZNIKA GIS:

Bondar dodał również, że przy okazji kontroli inspektorzy prowadzą szeroką akcję edukacyjną. Przypominają, że najprostszym i najlepszym sposobem ustrzeżenia się przed bakteriami coli jest dokładne mycie warzyw i owoców, które kupiliśmy na bazarze czy w sklepie.

POSŁUCHAJ JANA BONDARA:

Rzecznik GIS pytany o to, czy do czasu wygaśnięcia epidemii u naszych zachodnich sąsiadów, wstrzymać się z podróżami do Niemiec powiedział, że jego zdaniem nie ma takiej potrzeby. Jan Bondar dodał, że jeśli tam wyjeżdżamy z większą grupą na przykład z dziećmi, to należy szczególną uwagę zwracać na higienę - częste mycie rąk i wystrzeganie się jedzenia przypadkowych warzyw i owoców.

Także profesor Andrzej Zieliński, Krajowego Konsultanta do spraw Epidemiologii, uważa, że nie ma powodów do przypuszczeń, by epidemia dała znać o sobie w Polsce.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI EKSPERTA:

Zdaniem profesora, w warzywa i owoce, najlepiej krajowe, należy zaopatrywać się w miejscach sprawdzonych. Podkreślił też, że najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad, tych stosowanych codziennie.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA ZIELIŃSKIEGO:

Wszystkie szczepy bakterii _ E.coli _ izolowane na terenie Polski w wyniku przebadania osób podejrzanych o zakażenie, mają być kierowane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Pańswowego Zakładu Higieny. Uzasadnia to charakter placówki- wyjaśnia kierownik Pracowni Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Przewodu Pokarmowego dr Jolanta Szych.

POSŁUCHAJ DR JOLANTY SZYCH:

Tymczasem niemieckie służby sanitarne nadal nie zlokalizowały źródła bakterii, które są odpowiedzialne za kolejne zachorowania. Zatrucia przypominają trochę typową dla trzeciego świata czerwonkę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t140430.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;norwegii;tez;wykryto;bakterie;ehec,55,0,841527.html) W Norwegii też wykryto bakterię EHEC Zakażona nią partia hiszpańskich ogórków nie trafiła jednak do sprzedaży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t140471.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ograniczaja;import;ogorkow;z;hiszpanii,90,0,841306.html) Ograniczają import ogórków z Hiszpanii Belgia wprowadziła częściowy zakaz importu ogórków z Hiszpanii z powodu stwierdzenia w nich bakterii EHEC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t140479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosnie;liczba;ofiar;bakterii;ehec;rosja;zakazala;importu;warzyw,59,0,841275.html) Rośnie liczba ofiar bakterii EHEC. Rosja zakazała importu warzyw Służby sanitarno-epidemiologiczne apelują o zachowanie higieny, częste mycie rąk oraz warzyw, także po ich obraniu. Uspokajają jednak, że w Polsce nie wykryto dotychczas żadnych zakażeń.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)