Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS: czas decyzji o pozostaniu w OFE za krótki

0
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze.

ZUS: czas decyzji o pozostaniu w OFE za krótki
(Dean Mitchell/iStockphoto)
bEqoNPeJ

**_ _Dłuższy niż zapisany w projekcie trzymiesięczny czas na podjęcie tej decyzji będzie sprzyjał zapoznaniu się przez ubezpieczonych z informacjami na temat systemu emerytalnego, przeanalizowaniu korzyści i ryzyk, jakie niosą obydwa warianty i w rezultacie ułatwi podjęcie świadomego wyboru - napisano w opinii Rady Nadzorczej ZUS.

W opinii dodano ponadto, że wprowadzeniu proponowanych zmian powinna towarzyszyć _ zainicjowana przez rząd szeroka kampania informacyjno-edukacyjna _. Powinna ona przedstawiać społeczeństwu rzetelne dane na temat systemu emerytalnego, wprowadzanych zmian i ich wpływu tak na kondycję całego systemu, jak i na sytuację poszczególnych ubezpieczonych. _ Działania zwiększające poziom świadomości ubezpieczeniowej uczestników systemu wydaje się niezbędne szczególnie w sytuacji, w której poszerza się w systemie elementy dobrowolności i oczekuje się od ubezpieczonych podejmowania świadomych wyborów _ - czytamy w opinii.

Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. pensji ze składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE. Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

bEqoNPeL

Wprowadzona ma być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE spadną o połowę. Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje; limit ma obowiązywać przez dwa lata.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m275757.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;zabija;fundusze;emerytalne,148,0,1411220.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany w systemie emerytalnym zabiją fundusze
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sytuacja;demograficzna;w;polsce;jest;dramatyczna,109,0,1411181.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sytuacja w Polsce jest dramatyczna!
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m272099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;obniza;koszty;obslugi;dlugu,56,0,1410104.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany w OFE obniżą koszty obsługi długu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/m260808.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;systemie;emerytalnym;co;z;pieniedzmi;zgromadzonymi;w;ofe,96,0,1407328.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co z pieniędzmi zebranymi przez OFE?
bEqoNPfm
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)