Notowania

atak
10.02.2010 08:27

Atak na kina w Bombaju

Podziel się
Dodaj komentarz
  W Bombaju, stolicy indyjskiego filmu, nacjonaliści z ugrupowania Shiv Sena zaatakowali kina, w których ma być wyświetlany film "My name is Khan". Główną rolę gra w nim idol indyjskiej publiczności Shah Rukh Khan, który przez nacjonalistów uznany został za zdrajcę.
  [Ostatniej nocy](https://film.wp.pl/ostatnia-noc-6027622630605441c) ponad 400 działaczy organizacji Shiv Sena zaatakowało w Bombaju kilkanaście kin. Interweniowała policja, dokonano licznych aresztowań. Shah Rukh Khan stał się celem ataku ze strony nacjonalistów, gdy skrytykował organizatorów Indyjskiej [Ligi](https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/primera-division) Krykietowej, którzy nie zaangażowali do tegorocznych rozgrywek zawodników z Pakistanu. Khan uznał to za dyskryminację oraz odejście od sportowej rywalizacji w stronę uprawiania polityki. Nacjonaliści okrzyknęli aktora zdrajcą, który wspiera Pakistańczyków uznawanych przez ugrupowania nacjonalistyczne za wrogów Indii. Wezwali do bojkotu filmów, w których występuje słynny aktor oraz zapowiedzieli, iż będą atakowali kina, których właściciele zdecydują się na wyświetlanie najnowszej produkcji z udziałem Shah Rukh Khana.
  Wydarzenia, w których uczestniczyli bojówkarze Shiv Sena, są częścią narastającego w Bombaju lokalnego nacjonalizmu i separatyzmu. W mieście coraz częściej dochodzi do demonstracji i zamieszek. Ich uczestnicy żądają zamknięcia Bombaju przed przybyszami z innych rejonów Indii, którzy przyjeżdżają do stolicy stanu Maharasztra w poszukiwaniu pracy. Podobne separatyzmy pojawiają się coraz częściej także w innych rejinach Indii i uznane zostały ostatnio przez ministra obrony za poważne zagrożenie dla jedności kraju.
Tagi: atak, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz