Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
baterie
03.05.2006 20:52

Będziemy musieli zbierać i segregować zyżyte baterie

Zużyte baterie i akumulatory będą musiały być zbierane, segregowane i przetwarzane we wszystkich krajach Unii. Przewidują to zaostrzone przepisy, które wspólnie uzgodniły unijne rządy i Parlament Europejski. Państwa członkowskie mają 2 lata na ich wdrożenie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Każdego roku na unijny rynek trafia prawie milion baterii i akumulatorów. Składowane na wysypiskach śmieci bądź spalane mają niszczący wpływ na środowisko i zdrowie człowieka - alarmuje Bruksela. Dodaje, że to marnotrawstwo cennych metali - niklu, kobaltu i srebra, które można ponownie wykorzystać.
Nowe, zaostrzone przepisy przewidują, że za 6 lat każdy kraj będzie musiał obowiązkowo zbierać jedną czwartą zużytych baterii i akumulatorów, a od 2016 roku już 45 procent. Za ich zagospodarowanie odpowiedzialni będą producenci. Wyjątek stanowią małe firmy, które będą mogły prosić, by ten kosztowny obowiązek ich nie dotyczył.
Obecnie z 25 państw Unii tylko sześć wprowadziło system zbiórki zużytych baterii i akumulatorów. Są to: Austria, Belgia, Francja, Holandia, Niemcy i Szwecja.

Tagi: baterie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz