Notowania

wiadomości
16.10.2012 18:54

Bruksela-korupcja-Dalli

Afera korupcyjna w Komisji Europejskiej: ze stanowiska ustępuje komisarz do spraw zdrowia John Dalli. To konsekwencja dochodzenia unijnego biura do spraw walki z nadużyciami finansowymi - OLAF.

Podziel się
Dodaj komentarz

Inspektorzy OLAF-u ustalili, że jeden z maltańskich przedsiębiorców, powoływał się na znajomość z komisarzem, by wyłudzić pieniądze od jednej ze szwedzkich firm w zamian za wpływanie na przyszłe unijne przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Chodziło o wprowadzenie unijnego zakazu eksportu substancji snus. To wilgotny, sproszkowany tytoń, zażywany doustnie. Do transakcji nie doszło i OLAF nie dowiódł bezpośredniego udziału komisarza w aferze, ale stwierdził, że John Dalli wiedział o sprawie. Po ogłoszeniu tych ustaleń komisarz złożył dymisję, która weszła w życie ze skutkiem natychmiastowym.
Ostatnia afera w Komisji Europejskiej wydarzyła się w 1999 roku. W związku z zarzutami o nepotyzm i korupcję ustąpiła komisarz Edith Cresson, a za nią cała Komisja na czele której stał Jacques Santer. Dochodzenie wykazało, że komisarz Cresson zatrudniła swojego dentystę, który w ciągu dwóch lat dobrze płatnej pracy napisał zaledwie kilkudziesięciostronicowy raport na temat AIDS.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz