Notowania

chiny
10.12.2010 12:05

Chiny-Nobel-prasa

"Farsą" określają chińskie media dzisiejszą ceremonię wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla. Tegoroczny noblista - Liu Xiaobo - nie będzie jej mógł odebrać, gdyż przebywa w więzieniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Większość narodów sprzeciwia się przyznaniu Pokojowego Nobla dla Liu" - to tytuł artykułu, który znalazł się dziś na pierwszej stronie angielskojęzycznej "China Daily". "Nagroda nie zmieni faktu, że jest on kryminalistą" - dodaje dziennik. Chińskie władze wykorzystywały właśnie taką retorykę, krytykując decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.
Chińskie media informują, że ponad "100 państw i organizacji międzynarodowych" wsparło chiński apel o bojkot uroczystości w Oslo.. Komitet Noblowski informował jednak wcześniej o niespełna 20 krajach, których przedstawiciele nie wezmą udziału w dzisiejszej ceremonii. Dziennik "Global Times" tegoroczną uroczystość wręczenia Pokojowego Nobla nazywa "farsą". Od chwili ogłoszenia decyzji Komitetu Noblowskiego informacje o Liu Xiaobo w bardzo ograniczonym zakresie pojawiają się w chińskojęzycznych mediach. Chińscy cenzorzy nie chcą, aby nazwisko Liu Xiaobo upowszechniło się nawet w negatywnych przekazach państwowych mass-mediów. Ze względu na cenzurę większość Chińczyków nie wie kim jest pochodzący z ich kraju tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: chiny, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz