Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny apelują do USA o odwołanie wizyty Dalajlamy

0
Podziel się

Chińskie władze apelują do władz w Waszyngtonie, aby nie wpuszczały na swoje terytorium Dalajlamy. Duchowy przywódca Tybetańczyków ma w tym tygodniu rozpocząć wizytę w Stanach Zjednoczonych.       

bEgHDGRN

Rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu powiedziała na konferencji prasowej w Pekinie, że władze Chin sprzeciwiają się jakimkolwiek zagranicznym podróżom Dalajlamy. Pekin przy takich okazjach zwyczajowo apeluje do państw goszczących XIV Dalajlamę o odwołanie wizyty.

Chiński MSZ poinformował, że stronie amerykańskiej wręczono notę, w której Chiny apelują o spełnienie obietnic i niedopuszczenie do tego, aby na terytorium Stanów Zjednoczonych Dalajlama prowadził działalność separatystyczną.

W chińskich mediach pojawiają się wypowiedzi ekspertów, którzy przestrzegają, że ewentualne spotkanie prezydenta Baracka Obamy z Dalajalmą może poważnie zaszkodzić stosunkom na linii Pekin-Waszyngton.

bEgHDGRP

Barack Obama przyjął już zaproszenie do złożenia w tym roku wizyty w Chinach. W ubiegłym roku chińskie władze odwołały udział w szczycie Chiny - Unia Europejska, po tym jak prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że zamierza spotkać się z Dalajlamą podczas jego wizyty w Europie.

bEgHDGSq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)