Notowania

usa
08.10.2009 10:39

Delegacja USA odwiedzi Polskę ws. "nowej tarczy antyrakietowej"

Nie wcześniej niż za tydzień może dojść do wizyty amerykańskiej delegacji w Polsce - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa ze źródeł zbliżonych do MSZ.   

Podziel się
Dodaj komentarz

W naszym kraju miałby się pojawić wiceprezydent USA Joe Biden. Wizyta ma związek z propozycjami Stanów Zjednoczonych, które dotyczą instalacji w naszym kraju "nowej tarczy antyrakietowej". Prezydent Barack Obama chce stworzyć system oparty na rakietach SM-3, które zwalczają pociski średniego zasięgu.

Amerykanie swoje propozycje przedstawili najpierw ustnie pod koniec września, kiedy w Warszawie pojawiła się delegacja administarcji USA. W miniony wtorek zaś - po wcześniejszych ustaleniach ze stroną polską - pismo w tej sprawie wpłynęło do naszego MSZ-u.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych twierdzą, że nowy system mógłby być zainstalowany na podstawie "starej" umowy, którą premier Donald Tusk podpisał z Condoleezzą Rice ponad rok temu. Wystarczyłoby tylko, żeby nasz parlament ratyfikował tamtą umowę.

"Tarcza Obamy" zakłada stworzenie mobilnego systemu podzielonego na dwa główne segmenty: nawodny AEGIS i naziemny, też mobilny. W niektórych miejscach świata - tak jak prawdopodobnie u nas w Redzikowie - byłby to system stacjonarny. Nowa instalacja ma zacząć działać w 2015 roku.

Propozycja USA nie oznacza rezygnacji z rozmieszczenia w Polsce rakiet typu Patriot. Około 100 takich rakiet ma być rozlokowane na terytorium naszego kraju, a w przyszłości Patrioty będą zintegrowane z polskim systemem obrony powietrznej.

Tagi: usa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz