Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Działania wokól corhydronu

0
Podziel się:

Służby podległe resortowi spraw wewnętrznych zidentyfikowały 29 tysięcy osób, które kupiły lek corhydron. Chodzi o lek podawany chorym na astmę i alergikom z wadliwie oznaczonej partii, która zamiast hydrokortyzonu, przywracającego oddech, może zawierać środek o przeciwnym działaniu.

Wiceszefowie MSWiA - Marek Surmacz i Jacek Zieliński - poinformowali na konferencji prasowej, że udało się już dotrzeć do 18 tysięcy nabywców CORHYDRONU. Trwa również ustalanie, ile osób zażyło specyfik. Osoby, które już wzięły CORHYDRON, zostały skierowane do szpitali na obserwację. Akcja identyfikacji odbiorców CORHYDRONU powinna być zakończona w ciągu trzech dni.
Tymczasem do prokuratur w wielu miastach Polski napływają zgłoszenia o zgonach lub poważnych komplikacjach zdrowotnych pacjentów, którym podano CORHYDRON.
Dolnośląska policja sprawdza okoliczności śmierci pięciu pacjentów, którzy mieli wypisane recepty na produkowany przez "Jelfę" lek. Przypadki te wykryto podczas poszukiwania osób, które kupiły ten specyfik.
Prokuratura w Lublinie przejęła śledztwo w którym będą badane takie przypadki z całego kraju. Sprawy mają być przekazywane, jeżeli lokalni prokuratorzy uznają za prawdopodobne, że przyczyną czyjegoś zgonu lub zagrożenia życia mógł być specyfik oznakowany jako CORHYDRON.
Według lubelskiej Prokuratury Apelacyjnej, w toku prac policji ustalono 27 przypadków śmierci pacjentów, którym podano ten lek. Śledztwo na razie obejmuje 3 już udokumentowane zgony i kilka sytuacji, w których doszło do poważnych komplikacji zdrowotnych. Na razie nie można jednak jednoznaczne określić, czy podanie leku oznacznego jako CORHYDRON było przyczyną śmierci lub komplikacji u tych osób.
Niedawno media ujawniły , że w niektórych ampułkach CORHYDRONU produkowanego w jeleniogórskiej Jelfie, znalazł się inny środek medyczny- niebezpieczny dla życia lek zwiotczający mięśnie. Lekarze zgłaszali kilka przypadków nieprawidłowego działania CORHYDRONU do nadzoru farmaceutycznego. Choć o sprawie wiedziano od kilku miesięcy, wycofywanie niebezpiecznego dla życia leku rozpoczęło się dopiero po nagłośnieniu sprawy.
W zakładach Jelfa produkcja została wstrzymana do czasu wyjaśniania nieprawidłowości.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)