Notowania

kryzys
14.04.2009 07:02

Gomułka o kryzysie: Najgorsze za nami

Były wiceminister finansów uważa, że wchodzimy w druga fazę spowolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Najgorsze już za nami. Najgroźniejszego wroga, czyli kryzys na rynkach finansowych, udało się pokonać _ - mówi profesor Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów i główny ekonomista BCC.

Zdaniem profesora - z którym rozmawia dziennik _ Polska _ stało się tak dzięki rozmiarowi akcji interwencyjnej banków centralnych, na przykład amerykańskiego czy brytyjskiego.

_ - Masa pieniędzy pozwoliła ocalić świat od dalszych spektakularnych bankructw. I dlatego możemy powiedzieć, że opanowaliśmy najgorszą zawieruchę _ - uważa profesor Gomułka.

Raport Money.pl
*Mamy powody, by bać się o pracę * Miniony rok był zapowiedzią zwolnień, które czekają nas w latach 2009 i 2010. zobacz raport Money.pl

Ekonomista przestrzega jednak, że kryzys zaczął się w Stanach Zjednoczonych i tam najwcześniej się skończy. Polska jego zdaniem wkrótce wejdzie w jego drugą fazę - gdy zakłady pracy zaczną masowo ograniczać wydatki na inwestycje. _ - Ta faza powinna potrwać pół roku, maksimum osiem miesięcy - _mówi Stanisław Gomułka.

Ekonomista zapowiada, że wraz z ograniczaniem inwestycji w firmach, cięciem pensji i wzrostem bezrobocia, nastąpi ograniczenie wydatków konsumpcyjnych. Jego zdaniem pierwsze oznaki kryzysu konsumpcyjnego zobaczymy już przed świętami Bożego Narodzenia. Skończą się ogromne zakupy - ostrzega ekonomista.

Według profesora Gomułki osób bez pracy może w Polsce przybywać jeszcze przez najbliższe 2-3 lata. Do zahamowania wzrostu bezrobocia powinno dojść najdalej w 2012 roku.

Raport Money.pl
*Na tle regionu polska gospodarka będzie liderem * Według GUS nasza gospodarka rozwijała się w ubiegłym roku w tempie 4,8 procent. W tym na pewno nie będzie nas stać na taki wynik. Porównując jednak do krajów w naszym regionie - i tak będzie dobrze.
Tagi: kryzys, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz