Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski ma tylko 7 punktów przewagi nad Kaczyńskim

0
Podziel się:

Kandydat PO może liczyć na 43,3 procent głosów.

Komorowski ma tylko 7 punktów przewagi nad Kaczyńskim
(PAP/Waldemar Deska)

*>Bronisław Komorowskiprowadzi w rywalizacji o urząd Prezydenta RP nadJarosławem Kaczyńskim- wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii _ Homo Homini _ dla Polskiego Radia wynika, że różnica pomiędzy tymi dwoma kandydatami wynosi 7 punktów procentowych. Gdyby wybory prezydenckie wypadały jutro, na Bronisława Komorowskiego głosowałoby 43,3 procent, a na Jarosława Kaczyńskiego 36,2 procent ankietowanych. *

Marcin Duma z _ Homo Homini _ podkreśla, że w stosunku do poprzedniego badania sprzed tygodnia Bronisław Komorowski nieznacznie zyskał - 1 punkt procentowy. Kolejnych kandydatów od Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego oddziela przepaść. NaGrzegorza Napieralskiegochęć zagłosowania deklaruje 5,8 procent respondentów, a naWaldemara Pawlaka- 4,8 procent badanych.

Kolejny na liście znalazł sięMarek Jurek, na którego zagłosowałoby 1,3 procent respondentów, a naAndrzeja Olechowskiego1,1 procent. Po jednym procencie zebrałbyJanusz Korwin-Mikke iAndrzej Lepper, natomiastKornel Morawieckii Bogusław Ziętek otrzymaliby 0 procent głosów. 5,5 procent ankietowanych nie wie na kogo oddałoby swój głos.

66,2 procent ankietowanych zadeklarowało, że wzięliby udział w wyborach, gdyby odbywały się jutro. Marcin Duma podkreśla, że deklarowana frekwencja jest zawsze wyższa od rzeczywistej, jednak jego zdaniem można się spodziewać dużego zainteresowania Polaków wyborami.

Za miesiąc wybory - zobacz, kogo wybraliby internauci
W sondażu zapytano też o ocenę rządu i premiera w związku ze zwalczaniem skutków powodzi. Prawie 46 procent pozytywnie oceniło działania gabinetuDonalda Tuska. Niezadowolonych z poczynań rządu jest 36 procent respondentów. 18 procent badanych nie miało zdania w tej sprawie, co zdaniem Marcina Dumy oznacza, że nie dotarła do nich informacja o tym, co rząd robi w tej kwestii.

Zdecydowanie lepiej respondenci oceniają działania samego premiera Donalda Tuska w związku ze zwalczaniem skutków powodzi. 57 procent wystawia mu pozytywną notę. 23 procent nie jest zadowolona z poczynań premiera. 19, 5 procent badanych nie miało zdania w tej sprawie. 11-punktowa przewaga premiera nad własnym rządem - zdaniem Marcina Dumy - może wynikać z tego, że Polacy widzieli Donalda Tuska na miejscu katastrofy.

Sondaż został przeprowadzony 21 maja przez Instytut Badania Opinii _ Homo Homini _ metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1068 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95 procentowym progu ufności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)