Notowania

prawa pacjenta
14.02.2012 07:05

Odszkodowania za błędy lekarskie. Szpitale mają problem

Od 1 stycznia pacjenci poszkodowani przez błędy lekarskie mogą skuteczniej dochodzić swoich praw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Od 1 stycznia pacjenci poszkodowani przez błędy lekarskie mogą skuteczniej dochodzić swoich praw. Szpitale zostały zmuszone do wykupu specjalnych polis, by móc opłacać ewentualne roszczenia. Problem w tym, że nie mają pieniędzy na ubezpieczenia.

Ratunkiem dla placówek medycznych może być najnowsza opinia prawna zamówiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, do której dotarł _ Dziennik Gazeta Prawna _.
Wynika z niej, że szpitale muszą mieć tylko jedno ubezpieczenie, które obejmuje zarówno zwykłe roszczenia OC, jak i te rozpatrywane przez komisje wojewódzkie.

Gazeta przypomina, że od nowego roku pacjenci mogą przed specjalnymi komisjami wojewódzkimi skarżyć szpitale za błędy i zaniedbania, których ofiarami się stali miałyby być pokrywane z dodatkowej obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej od błędów i zaniedbań lekarskich. Obowiązek jej posiadania nałożyła na szpitale nowa ustawa. Dyrektorzy placówek wskazywali, że nie stać ich na wykupienie polis.

Czytaj w Money.pl
Kościelny hierarcha ostro krytykuje rząd Na _ dramatyczną _ sytuację w ochronie zdrowia, zwrócił uwagę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Lekarze zacieśniają współpracę. Postulują o... Domagają się między innymi szybkiej zmiany ustaw o refundacji leków oraz o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Wreszcie ułatwią życie pacjentom. Zobacz, jak Potwierdzanie w placówkach zdrowia prawa pacjenta do świadczeń z wykorzystaniem udostępnianych on-line danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych będzie możliwe od 1 września.
Tagi: prawa pacjenta, szpital, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz