Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio zwraca się o wsparcie do Ministerstwa Kultury

0
Podziel się:

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński spotka się dziś (ok. 16.00) z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Tematem rozmowy ma być dramatyczna sytuacja finansowa spółki.

Bez wsparcia ministerstwa kultury, Polskie Radio będzie zmuszone wycofać się lub znacznie ograniczyć realizację imprez kulturalnych, konkursów, nagród. Pod znakiem zapytania stoją także koszty nabywanych wartości niematerialnych i prawnych, które można zaliczyć na poczet mecenatu kulturalnego.

Brak wsparcia finansowego zuboży ofertę programową Polskiego Radia, realizującego dotychczas szereg imprez kulturalnych, których istnienie jest zagrożone. Wśród nich są między innymi Piknik Naukowy Polskiego Radia, "Lato z radiem" w Programie Pierwszym, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia i Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".

Pod znakiem zapytania stoi także dalsze wspieranie oryginalnych gatunków sztuki radiowej, takich jak reportaż i słuchowiska oraz związanych z nimi konkursów, warsztatów, seminariów, festiwali i nagród.

Wczoraj Polskie Radio zwróciło się do ministra kultury z prośbą o wsparcie spółki przy zakupie praw autorskich oraz licencji na transmisję i retransmisję. Spółka we wczorajszym liście prosiła również o opłacenie przez ministra kultury składek z tytułu przynależności do Europejskiej Unii Nadawców. W sumie te wydatki stanowią jedną dziesiątą budżetu Polskiego Radia, niespełna 30 milionów złotych.

W trudnej sytuacji finansowej Polskie Radio planuje cięcia wydatków. Przedstawiło propozycję przejęcia Polskiej Orkiestry Radiowej przez samorząd województwa mazowieckiego i Warszawy. Chór Polski Polskiego Radia miałby przejąć samorząd Małopolski i Krakowa, natomiast Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" - samorząd Wielkopolski i Poznania.

W piątek zarząd spółki wysłał do ministra kultury i śląskich władz listy, informujące o konieczności wypowiedzenia umowy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W związku ze spadającymi wpływami z abonamentu media publiczne znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Według szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2010 roku wyniosą one około 500 milinów złotych. W 2007 było to ponad 880 milionów złotych.

Polskie Radio wyraziło gotowość do uczestniczenia w działaniach, które pozwolą na stabilizację finansową spółki, jako realizatora misji publicznej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)