Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powiernictwo Pruskie nie wyklucza domagania się odszkodowań od rządu Niemiec

0
Podziel się:

Powiernictwo Pruskie nie wyklucza domagania się od rządu Niemiec odszkodowań za mienie pozostawione w Polsce przez niemieckich wypędzonych. Jeden z liderów organizacji Rudi Pawelka powiedział, że jeśli rząd w Berlinie nie poprze żądań Powiernictwa, podejmie ono działania na drodze sądowej.

W listopadzie ubiegłego roku Powiernictwo Pruskie skierowało do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wnioski w imieniu 22 niemieckich przymusowych przesiedleńców, domagających się zwrotu majątków pozostawionych w Polsce po drugiej wojnie światowej. Rządy poprzedniego kanclerza Gerharda SchrĂ?dera i obecnej kanclerz Angeli Merkel dystansują się od działalności Powiernictwa.
W wypowiedzi dla Niemieckiej Agencji Prasowej Rudi Pawelka uznał, że władze, odmawiając poparcia wnioskom, nie wypełniają swojego konstytucyjnego obowiązku ochrony interesów obywateli Niemiec. â?ľJeśli rząd federalny nie zmieni zdania, to od niego będziemy domagali się odszkodowań" - oświadczył członek zarządu Powiernictwa.
Pawelka dodał, że jego organizacja nie może domagać się od rządu restytucji mienia wypędzonych znajdującego się na terenie Polski. Ale, jak powiedział, niemieckie władze, nie robiąc nic, by pomóc wnioskodawcom, same mogą stać się adresatem ich roszczeń.
Kolejne rządy w Berlinie, a także przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach, odcinają się od działalności Powiernictwa Pruskiego. Rudi Pawelka jest szefem należącego do związku Ziomkostwa Ślązaków i członkiem współrządzącej w Niemczech CDU.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)