Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes NBP przedstawił cele zawarte w "pakiecie zaufania"

0
Podziel się:

Umożliwienie bankom zaciąganie pożyczek w złotych i walutach obcych oraz zwiększenie płynności w polskiej walucie to podstawowe cele zawarte w "pakiecie zaufania". Szczegóły przygotowanego planu przedstawił prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek po spotkaniu z prezesami działających w Polsce banków.

Prezes NBP powiedział, że przyjęte rozwiązania mają pomóc w przywróceniu sprawności systemu bankowego. Działania będą się koncentrować wokół głównych celów: umożliwienia bankom pozyskiwania środków złotowych na okresy dłuższe niż jeden dzień, zaciągania pożyczek w walutach obcych oraz zwiększenie możliwości pozyskiwania płynności złotowej.

Szef banku centralnego wyjaśnił, że przyjęte rozwiązania pozwolą zapobiec ewentualnym problemom w dostępie banków do pieniędzy. Podkreślił jednak, że na razie takie niebezpieczeństwo nie istnieje.

Przedstawione w "pakiecie zaufania" metody zapewnienia sprawności polskiemu rynkowi finansowemu pozytywnie ocenili przedstawiciele sektora bankowego. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że przyjęcie pakietu to dobry krok, jednak na ocenę jego skuteczności jest za wcześnie. Również prezes zarządu banku BPH Józef Wancer uważa, że pakiet poprawi płynność na rynku, a to jest obecnie najważniejsze zadanie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)