Notowania

wiadomości
12.12.2011 21:36

Reprywatyzacja

Polska była pierwszym krajem z bloku wschodniego, który rozpoczął przemianę ustrojową. Mimo to, jest jedynym prócz Białorusi państwem, które do tej pory nie przeprowadziło reprywatyzacji. Na ten temat dyskutowali dziś w Warszawie przedstawiciele środowisk ziemiański, Trybunału Konstytucyjnego i Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta do spraw prawno-ustrojowych Krzysztof Łaszkiewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Już na początku lat 90. pojawiły się problemy dotyczące spójności przepisów reprywatyzacyjnych. Zdaniem Krzysztofa Łaszkiewicza należało w tym czasie, przyjąć że proces reprywatyzacji powinien oprzeć się na różnych formach rekompensaty. Przez wiele lat kolejne rządy bezskutecznie podejmowały się próby stworzenia odpowiednich przepisów reprywatyzacyjnych. Rząd Donalda Tuska, zdaniem Krzysztofa Łaszkiewicza przekonał się, że dziś takiej ustawy nie da się już wprowadzić. Ustawa wpłynęłaby na wyliczenia EUROSTATU i zadośćuczynienia wliczane by były do wysokości polskiego długu publicznego.
Jerzy Mańkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego mówi, że nie należy tracić nadziei, że kiedyś w życie wejdzie jednak ustawa o reprywatyzacji. Organizacja nadal stara się stworzyć przepisy, które to umożliwią. Jerzy Mańkowski deklaruje, że organizacja stworzyła już odpowiedni projekt, którego realizacja nie wpłynęłaby na wysokość polskiego długu publicznego.
Reprywatyzacja budzi wiele dylematów. Przede wszystkim czy powinno się wypłacać jedynie odszkodowania, zwracać mienie, czy też przekazywać w zamian inne.
W 2001 roku problem był bliski rozwiązania. Wówczas to powstały odpowiednie przepisy o reprywatyzacji, gotowe do wejścia w życia. Ówczesny Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski skorzystał jednak z prawa "weta" i ustawa ostatecznie upadła.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz