Notowania

rząd
14.04.2009 17:58

Rząd będzie wnioskował do MFW ws. elastycznej linii kredytowej

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że rząd będzie wkrótce wnioskował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do tzw. elastycznej linii kredytowej.         

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister wyjaśnił na konferencji po posiedzeniu rządu, że ma to zwiększyć rezerwy Narodowego Banku Polskiego o około jedną trzecią, czyli o około 20 miliardów dolarów.

Jego zdaniem, będzie to korzystne dla naszego systemu finansowego. Minister podkreślił, że dostęp NBP do tych dodatkowych rezerw uodporni polską gospodarkę na wirus kryzysu i powinien znacznie zwiększyć łatwość dostępu Skarbu Państwa do finansowania rynkowego oraz powinien obniżyć koszty obsługi polskiego długu.

Polska będzie drugim krajem, który przystąpi do tego mechanizmu MFW. Pierwszym jest Meksyk, który przystąpił do niego kilka dni temu.

Minister finansów dodał, że MFW dopuszcza do tego projektu kraje o solidnych fundamentach gospodarczych i skutecznej polityce gospodarczej. Wyjaśnił, że Polska jest postrzegana jako filar stabilności w naszym regionie i intencją tego mechanizmu jest nie tylko uodpornienie polskiej gospodarki na kryzys, ale też wzmocnienie roli gospodarki polskiej w regionie.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że świat zaczyna doceniać skuteczność polskiej polityki gospodarczej w czasach kryzysu. Jego zdaniem powinna skończyć się zbyt emocjonalna debata na temat kryzysu.

Prezes MFW za kilka godzin ma wydać oświadczenie potwierdzające informację, że Polska wnioskuje do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do tzw. elastycznej linii kredytowej.

Tagi: rząd, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz