Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd ustanowił pełnomocnika ds. wprowadzenia euro w Polsce

0
Podziel się:

Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty. Odbyło się to przez rozporządzenie, przedłożone przez ministra finansów.

Pełnomocnikiem będzie sekretarz lub podsekretarz stanu w resorcie finansów. Przy współpracy z administracją rządową i krajowymi instytucjami będzie on sporządzał analizy, oceny i wnioski, związane z realizacją poszczególnych etapów przyjęcia euro.

Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną i kancelaryjno-biurową pełnomocnika zapewni Ministerstwo Finansów.

Rada Ministrów zaakceptowała także program przygotowań Polski do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku. Określa on plan przygotowań na lata 2009-2011.

Jednym z celów jest zapewnienie dobrej organizacji i logistyki spotkaniom merytorycznym, związanym z polskim przewodnictwem Radzie UE, jej komitetom i grupom roboczym. Nasz kraj ma takze przewodniczyć spotkaniom Rady Europejskiej.

Drugim zadaniem prezydencji będzie reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Wymaga to dobrego przygotowania naszych przedstawicieli oraz podjęcia wcześniejszej, współpracy z instytucjami UE.

Kolejnym zadaniem będzie reprezentowanie Unii w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi. Ma to przebiegać we współpracy z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz komisarzem ds. stosunków zewnętrznych. Kompetencje prezydencji w tym zakresie zależeć będą od ewentualnego wejścia w życie postanowień Traktatu z Lizbony.

Do najważniejszych zagadnień poruszanych podczas polskiej prezydencji należeć będą m.in. działania związane z przeglądem budżetu UE i negocjacje założeń nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Z planami budżetowymi łączy się także rozpoczęta już dyskusja o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r i o rewizji Wspólnej Polityki Rybackiej.

Do priorytetów polskiego przewodnictwa należy inicjatywa Partnerstwa Wschodniego i bezpieczeństwo energetyczne UE. Do zagadnień poruszanych podczas prezydencji zaliczyć można również przegląd Strategii Morza Bałtyckiego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)