Notowania

szwajcaria
13.02.2011 15:18

Szwajcarzy nie chcą zakazu posiadania broni

60 proc. Helwetów chce zachowania wieloletniej tradycji trzymania broni palnej w domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Morrbyte/Dreamstime)

Prawie 60 procent Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko zakazowi przechowywania broni palnej w domach. Wyniki głosowania z większej części lokali wyborczych wskazują, że Helweci chcą zachowania wieloletniej tradycji posiadania takiej broni w domu.

Szwajcarskie prawo w tej kwestii należy do najbardziej liberalnych na świecie. Każdy mężczyzna, który ukończyl 18 lat i jest objęty służbą wojskową, ma prawo trzymać broń w domu. Ponad 2 miliony obywateli w tym kraju posiada więc w mieszkaniu karabin lub pistolet. Musi być on jednak odpowiednio zabezpieczony i nie może być przechowywany razem z amunicją.

Tradycja zatem jest dla nich ważniejsza niż zagrożenia, jakie niesie ze sobą posiadania broni. Szwajcaria to kraj, w którym prwaie 50 procent samobójstw popełniana jest z użyciem broni wojskowej. Takie sa wyniki badań przeprowadzonych przez resort zdrowia. Szczególnie głośne byly protesty przeciwko posiadaniu broni po tym, jak w 2007 roku zołnierz służby zasadniczej będąc na przepustce, zastrzelil w Zürichu młodą dziewczynę na przystanku autobusowym.

Dlatego pomysłodawcy nowej ustawy walczyli o wprowadzenie zakazu posiadania broni. Inicjatorzy głosowania przyznają, że wyniki referendum są dowodem na to, iż społeczeństwo szwajcarskie nie dojrzalo jeszcze do takiej decyzji. Uznają jednak za sukces to, że ponad 40 procent Szwajcarów popiera pomysł nakazu przechowywania broni w koszarach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t128576.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stany;chca;ograniczenia;dostepu;do;broni,21,0,751637.html) Stany chcą ograniczenia dostępu do broni Po masakrze w Arizonie chcą przywrócić zakaz posiadania broni ofensywnej i półautomatycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t90247.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pistolet;z;sieci;prezydent;podpisal;ustawe,152,0,763800.html) Pistolet z sieci. Prezydent podpisał ustawę Nowelizacja zawiera przepisy umożliwiające nabywanie broni lub amunicji przez internet.
Tagi: szwajcaria, broń, referendum, karabin, pistolet, ustawa, zakaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz