Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopalnia
08.06.2008 13:16

Trwają poszukiwania 37 górników w kopalni pod Donieckiem

W kopalni w Jenakijewie pod Donieckiem trwają poszukiwania 37 górników. Rano doszło tam do eksplozji metanu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraiński minister przemysłu górniczego Wiktor Połtawec powiedział, że wybuch zniszczył dwa szyby i urządzenia potrzebne do przeprowadzenia ewakuacji. Dlatego ratownicy mają trudności z dotarciem do uwięzionych w kopalni. Ich pierwszym zadaniem jest udrożnienie chociaż jednego szybu, aby można było dostać się do kopalni.

Wicepremier Ołeksandr Turczynow podkreślił, że przedwczoraj, ze względu na naruszenie norm bezpieczeństwa, zakazano wydobycia węgla w tej kopalni. Uwięzieni górnicy zajmowali się pracami remontowymi. "Muszę powiedzieć, że dzięki tej decyzji nie ucierpiało o wiele więcej osób" - dodał wicepremier.

Do eksplozji doszło o 5 rano czasu miejscowego. Pół godziny wcześniej specjalne czujniki zanotowały wzrost stężenia metanu. Pracujący pod ziemią nie zdążyli jednak wydostać się z kopalni. Wybuch był tak silny, że uszkodził budynki znajdujące się na powierzchni.

Ukraińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie. każdy wydobyty milion ton węgla kosztuje życie 4 górników. Rocznie ginie ich około 320. Przyczyną takiej sytuacji jest prowadzenie wydobycia na dużych głębokościach oraz niedofinansowanie części zakładów.

Tagi: kopalnia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz