Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA - Klich - Afganistan

0
Podziel się

Minister obrony Bogdan Klich podczas spotkania w Waszyngtonie z sekretarzem obrony Robertem Gatesem rozmawiał o przyszłości misji w Afganistanie. Podkreślił, że ta operacja dla Polski i Stanów Zjednoczonych jest wspólną sprawą.

bEhyPZGZ

Minister nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy Robert Gates nalegał, aby Polska przedłużyła swój udział w tej misji wojskowej do 2014 roku, kiedy z Afganistanu mają wycofać się też Amerykanie.
"Nie zastanawialiśmy się nad udziałem w misji poszczególnych krajów, bo postanowienia o dalszym udziale każdy kraj podejmuje we własnym zakresie" - zapewniał Bogdan Klich i podkreślił, że decyzje dotyczące naszego zaangażowania zapadają w Warszawie, a nie w Waszyngtonie. Jak podkreślił, przekazał Gatesowi stanowisko Bronisława Komorowskiego dotyczące zmiany charakteru polskiej obecności w Afganistanie po 2012 roku.
NATO pracuje nad szczegółowym harmonogramem zakończenia operacji w Afganistanie. Na razie plan wycofania się jest dopiero wstępnie zarysowany, ale ma być przyjęty na listopadowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Lizbonie. Aby tak się jednak stało, trzeba uzgodnić wiele szczegółów. Między innymi to jak doprowadzić do tego, by misja okazała się skuteczna i by szybko móc przekazać odpowiedzialność za poszczególne prowincje w ręce Afgańczyków.
"Zanim dojdzie do wycofania musimy brać pod uwagę opinie sojuszników i dbać o wiarygodność NATO" - mówił Bogdan Klich. Minister obrony misję w Afganistanie nazwał najważniejszym testem dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale podkreślał, że wszystkie decyzje suwerennie podejmą polskie władze.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEhyPZHC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)