Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W nocy przed domem gen. Jaruzelskiego demonstrowali przeciwnicy i zwolennicy wprowadzenia stanu wojennego

0
Podziel się:

 Jak co roku w nocy z 12 na 13 grudnia przed domem generała Wojciecha Jaruzelskiego demonstrowali przeciwnicy i zwolennicy wprowadzenia stanu wojennego.

Przed domem generała zapłonęły znicze - kilkadziesiąt osób domagało się osądzenia twórców stanu wojennego. Na transparentach mieli wypisane między innymi hasło: "Jaruzelski-pamiętamy twoje zbrodnie". Po drugiej stronie ulicy ustawiło się kilkudziesięciu zwolenników generała. Ich zdaniem stan wojenny był koniecznością i uchronił Polskę od przelewu krwi. Obie demonstracje przedzielał kordon policji.

Dziś mija 27. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Władzę w kraju przejęła w tym okresie Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu władzy przez PZPR.

Władze uzasadniały wprowadzenie stanu wojennego zagrożeniem struktur państwowych. Po latach generał Jaruzelski tłumaczył swoją decyzję groźbą zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego.

W czasie stanu wojennego straciło życie ponad 100 osób. Internowano ponad trzy tysiące osób, a czasowo pozbawiono wolności ponad 10 tysięcy. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej działalności NSZZ "S" czy też samą przynależność do związku. Większość działaczy związku i członków opozycji, szczególnie KOR, zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

Wraz z ogłoszeniem stanu wojennego zawieszono wydawanie prawie całej prasy, a radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe zmilitaryzowano. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Tam gdzie mimo to spontanicznie wybuchały, były tłumione przez wojsko i milicję. Podczas pacyfikacji górniczego protestu w kopalni "Wujek" zginęło 9 górników.

Stan wojenny odwołano 22 lipca 1983 roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)