Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
05.06.2010 11:20

ZUS bez przetargu przedłuża gigantyczną umowę

Po 13 latach kończy się umowa na informatyzację ZUS z Asseco.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/<br>iStockphoto)

*Po 13 latach kończy się _ umowa wszech czasów _ na informatyzację ZUS z Asseco. Okazuje się jednak, że ta sama firma dalej będzie informatyzować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję - bez przetargu - podjęto w ubiegłym tygodniu. *
_ _

_ Gazeta Wyborcza _ przypomina, że kontrakt na komputeryzację ZUS, to umowa informatyczna, jakiej w Polsce jeszcze nie było. W ciągu ostatnich 13 lat poszło na niego 3 miliardy złotych. Lwią część z tego zainkasowało Asseco (dawny Prokom) oraz dostawcy sprzętu IBM, HP, Cisco, Siemens i Unizeto.

Jeszcze kilka miesięcy temu zarząd ZUS twierdził, że decyzję, czy można bez szkody dla systemu zerwać umowę z Asseco i na przykład rozpisać nowy przetarg podejmie po specjalnym audycie systemu. Miała go przeprowadzić firma doradcza.

Przetarg na audyt od kilku miesięcy nie może się jednak zakończyć, ponieważ jedna z firm biorących w nim udział wciąż składała protesty. W końcu ZUS audyt zrobił sam i zdecydował, że umowa na dokończenie KSI - jak fachowo nazywa się system - zostanie podpisana z Asseco w trybie z wolnej ręki, na kolejne trzy lata.

Szef ZUS Zbigniew Derdziuk twierdzi w rozmowie z _ Gazetą Wyborczą _, że było to jedyne możliwe wyjście.

Tymczasem jeden z informatyków, który przez lata pracował przy tym systemie mówi dziennikowi, że ZUS jest dziś zdany na łaskę Asseco. Według niego nikt poza Asseco nie wie, jak zarządzać KSI. _ - Jeśli ZUS oddałby dziś opiekę nad systemem innej firmie, to ta potrzebowałaby około roku, by faktycznie zacząć pracę. Przez ten czas nad systemem nie panowałby nikt _ - twierdzi rozmówca _ Gazety Wyborczej _.

Tagi: zus, umowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz