Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

19. Festiwal Kultury Żydowskiej od soboty w Krakowie

0
Podziel się:

Prawie 200 imprez składa się na tegoroczny 19. Festiwal Kultury Żydowskiej,
który rozpocznie się w sobotę 27 czerwca w Krakowie i potrwa do 5 lipca.

Prawie 200 imprez składa się na tegoroczny 19. Festiwal Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się w sobotę 27 czerwca w Krakowie i potrwa do 5 lipca.

W programie festiwalu znalazły się zarówno koncerty muzyczne, jak i spektakle, wystawy, wykłady i warsztaty. Patronat honorowy nad Festiwalem przyjął prezydent Lech Kaczyński.

"Tegoroczny festiwal będzie oldskulowy i awangardowy" - określił program imprezy na środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Janusz Makuch.

Z koncertami wystąpią m.in. kantorzy Moshe Schulhof, Yaacov Lemmer i Emil Zrihan, zespół Kroke, brytyjski sekstet skrzypcowy Fretwork oraz Daniel Kahn, Basya Schechter z zespołem Pharaoh's Daughter, HaYona Ensemble, Koby Israelite Band, The Sway Machinery i Balkan Beat Box.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszą wykłady, które w tym roku dotyczyć będą różnorodności muzyki żydowskiej oraz podstawowych zagadnień judaizmu. Uzupełnią je spotkania autorskie, a także kilkanaście warsztatów, dotyczących m.in. tańca żydowskiego, kaligrafii, muzyki klezmerskiej, wycinanki.

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie także zestaw filmów dotyczących tematyki żydowskiej. Odbędą się także premierowe pokazy na dużym ekranie zrekonstruowanych cyfrowo filmów "Austeria" i "Sanatorium pod Klepsydrą".

Po raz pierwszy w programie festiwalu znalazły się wycieczki, np. Żydowski Kraków, oraz "Z wizytą u cadyka" w Lelowie, Bobowej i Nowym Sączu oraz Oświęcimiu i Chrzanowie.

Zwieńczeniem festiwalu będzie siedmioipółgodzinny koncert "Szalom na Szerokiej" w sobotę 4 lipca, podczas którego wystąpi 11 zespołów, a ul. Szeroka przekształci się w największą na świecie scenę muzyki żydowskiej.

Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się 21 lat temu, w 1998 r. Dwukrotnie w 1989 i 1993 r. nie był on organizowany. Obecnie to jedno z największych na świecie wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej. Z kameralnego wydarzenia urósł do imprezy, w której uczestniczy ok. 20 tys. osób.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. (PAP)

hp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)