Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kultura
12.07.2010 14:02

23-28 lipca - III Festiwal "Podlaska Oktawa Kultur"

Folklorystyczne zespoły muzyczne i taneczne z różnych części świata wystąpią w dniach 23-28 lipca w Podlaskiem podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska oktawa kultur".

Podziel się
Dodaj komentarz

Folklorystyczne zespoły muzyczne i taneczne z różnych części świata wystąpią w dniach 23-28 lipca w Podlaskiem podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska oktawa kultur".

Koncerty odbędą się w ponad 20 miejscowościach w województwie podlaskim, m.in. w Białymstoku, Suwałkach, Bielsku Podlaskim czy Tykocinie - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku.

Festiwal "Podlaska Oktawa Kultur" prezentuje kulturę i dorobek zespołów artystycznych z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim mniejszościami narodowymi: Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami.

"W początkach tego festiwalu staraliśmy się wykorzystać te osiem grup narodowościowych, które w jakimś stopniu tworzyły układ społeczny Podlasia, ale w trakcie doszliśmy do wniosku, że nie można ograniczyć się tylko do tych najważniejszych grup, ponieważ ten układ jest ciągle żywy" - powiedział przewodniczący Międzynarodowej Rady Artystycznej festiwalu, etnograf Zygmunt Ciesielski.

Dlatego postanowiono rozwinąć formułę festiwalu. W tegorocznej edycji wystąpi 30 zespołów z różnych stron świata tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Przyjadą zespoły m.in. z Chorwacji, Turcji, Indii czy Bośni i Hercegowiny.

Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu, podkreślił, że "festiwal nastawiony jest na wszystko, co jest związane ze sztuką ludową". "Jeśli mówimy o wielokulturowości, to chcemy pokazać tę tradycję i to, co było autentyczne" - dodał.

Jak powiedział Ciesielski, głównym zadaniem festiwalu jest "zachowanie mozaiki kulturowej Podlasia przez podtrzymywanie lokalnych tradycji". Podkreślił też, że kontakt z innymi kulturami wzbogaca także i naszą.

Organizatorem festiwalu "Podlaska Oktawa Kultur" jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Dofinansowany został ze środków Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego w Białysmtoku.(PAP)

swi/ ls/ mow/

Tagi: kultura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz