Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

2,37 mln zł na dokończenie budowy hospicjum w Oświęcimiu

0
Podziel się:

2,37 miliona złotych trafi do marca przyszłego roku na budowę i wyposażenie
hospicjum w Oświęcimiu z funduszy UE. W sobotę szefostwo fundacji budującej placówkę podpisało
umowę w tej sprawie z władzami małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

2,37 miliona złotych trafi do marca przyszłego roku na budowę i wyposażenie hospicjum w Oświęcimiu z funduszy UE. W sobotę szefostwo fundacji budującej placówkę podpisało umowę w tej sprawie z władzami małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Dotychczas budowa finansowana była z pieniędzy rządu Włoch: ponad 1,65 miliona złotych. Wystarczyło to na zakończenie pierwszego etapu. Hospicjum jest w stanie surowym zamkniętym. "Do zakończenia budowy i wyposażenia potrzeba jeszcze niespełna 3,4 miliona złotych. Dotacja unijna stanowi 70 procent tej kwoty. Projekt ma zostać zrealizowany do końca marca przyszłego roku" - powiedział Albert Bartosz z oświęcimskiej placówki Urzędu Marszałkowskiego.

"W Oświęcimiu nie ma jednostki prowadzącej specjalistyczną opiekę hospicyjną. Opieka nad osobami szczególnie cierpiącymi prowadzona jest zwykle w szpitalach. Niestety najczęściej osoby nie rokujące powrotu do zdrowia wypisywane są do domu i pozostawione samym sobie. Budynek ma zapewnić niezbędną opiekę nad ciężko chorymi" - powiedział Bartosz.

Oświęcimskie hospicjum to piętrowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem. Znajdą się w nim między innymi: oddział stacjonarnej opieki hospicyjnej, poradnia medycyny paliatywnej i biura. Oddział opieki stacjonarnej został zaprojektowany dla 22 pacjentów. W hospicjum pracowało będzie 18 osób personelu.

"Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim" powstaje z inicjatywy środowisk byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Upamiętnia miejscową ludność, która niosła im pomoc. Byli więźniowie Auschwitz nigdy nie zapomnieli, że często tylko dzięki ich pomocy przeżyli wojnę. Oświęcimianie przekazywali im jedzenie, leki i odzież, pośredniczyli w wymianie informacji, pomagali w organizowaniu ucieczek i dawali schronienie uciekinierom. Wielu z nich przypłaciło odwagę życiem swoim, a nierzadko także swych rodzin.

Akt erekcyjny pod budowę Pomnika-Hospicjum Miastu Oświęcim wmurowali 27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę oswobodzenia hitlerowskiego obozu Auschwitz, prezydent Aleksander Kwaśniewski i Bernard Glassman, współtwórca Ruchu Hospicyjnego w Stanach Zjednoczonych.

Fundacja, która buduje hospicjum, otrzymała także około 600 tysięcy złotych z Polsko-Japońskiego Funduszu Złotowego na zakup sprzętu medycznego do placówki. Fundusz powstał w 1990 roku z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mąki pszennej o wartości 25 milionów dolarów, którą Polsce ofiarowała Japonia.(PAP)

szf/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)