Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

69. rocznica pierwszej akcji pomocy więźniom Auschwitz

0
Podziel się

Biała (PAP) - 69 lat temu około 6 tys. więźniów niemieckiego obozu Auschwitz
otrzymało paczki świąteczne. Była to pierwsza zorganizowana akcji pomocy. Zainicjował ją
metropolita krakowski abp Adam Sapieha.

bEgBPpYR

Biała (PAP) - 69 lat temu około 6 tys. więźniów niemieckiego obozu Auschwitz otrzymało paczki świąteczne. Była to pierwsza zorganizowana akcji pomocy. Zainicjował ją metropolita krakowski abp Adam Sapieha.

19 grudnia 1940 roku abp Sapieha przesłał oświęcimskim księżom - Władysławowi Grohs de Rosenburgowi i Rudolfowi Schmidtowi - list do komendanta obozu Rudolfa Hoessa. Zwracał się w nim o pozwolenie na odprawienie w Boże Narodzenie nabożeństwa dla więźniów-katolików.

Duchowni spotkali się z Hoessem. Komendant Auschwitz nie udzielił zezwolenia na odprawienie nabożeństwa. Nie przewidywał tego regulamin obozu koncentracyjnego. Zgodził się natomiast na sporządzenie i przesłanie około 6 tys. jednokilogramowych paczek żywnościowych dla wszystkich więźniów. Paczki polecił przesłać pocztą.

bEgBPpYT

Natychmiast po uzyskaniu zezwolenia księża rozpoczęli zbiórkę pieniędzy i darów od mieszkańców Oświęcimia i okolic. Z uzyskanych datków i funduszu przeznaczonego na ten cel sporządzano paczki i sukcesywnie przesyłano je pocztą do obozu. Niektórzy więźniowie otrzymywali je po Nowym Roku.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych państw. (PAP)

szf/ hes/ woj/

bEgBPpZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)