Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PiS
04.02.2011 15:57

ABW: Nie było inwigilacji pary prezydenckiej

Agencja zaprzecza zarzutom opublikowanym przez posłów PiS, którzy mówią o polskiej Watergate.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie prowadziła żadnych czynności wobec Marii i Lecha Kaczyńskich - oświadczyła w piątek rzeczniczka ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

_ - W związku z opublikowanymi dzisiaj zarzutami ze strony posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczącymi rzekomej inwigilacji nieżyjącego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przez ABW, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oświadcza, iż: zarzuty te są bezpodstawne, ABW nie prowadziła żadnych czynności wobec nieżyjącej pary prezydenckiej _ - głosi komunikat rzeczniczki.

Podkreśliła ona, że każdorazowe ujawnienie informacji niejawnych w mediach jest analizowane przez ABW. Po publikacji treści poufnego raportu Centrum Antyterrorystycznego ABW w listopadzie 2008 r., Agencja, wykonując swoje ustawowe obowiązki jako służby odpowiedzialnej za ochronę informacji niejawnych, niezwłocznie przystąpiła do ustalenia źródła przecieku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t86496.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;to;afera;na;skale;watergate,115,0,765043.html) PiS: To afera na skalę Watergate

_ - Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do sądu w stosunku do b. szefa Kancelarii Prezydenta RP pana Piotra K. O wynikach swoich działań ABW informowała Sejmową Komisję ds. Służb Specjalnych _ - dodała rzeczniczka ABW.

PiS twierdzi, że ABW prowadziła działania wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas śledztwa dotyczącego ujawnienia raportu ABW o incydencie w Gruzji w 2008 r. Posłowie PiS zapowiedzieli, że złożą wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu w tej sprawie.

Na początku stycznia _ Rzeczpospolita _ napisała, że podczas tego śledztwa _ sprawdzano billingi urzędników z kancelarii poprzedniego prezydenta _. _ Sięgnięto do zapisów połączeń Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Do wszystkich danych dostęp miała ABW _ - pisała _ Rz _.

W czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaprzeczyła, jakoby występowała o billingi Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Przyznała zaś, że występowano o billingi urzędników prezydenckich - Piotra Kownackiego i Małgorzaty Bochenek. Śledztwo zakończyło się pod koniec 2010 r. oskarżeniem Kownackiego o ujawnienie mediom tajnego raportu ABW.

Poufny raport ABW dotyczył incydentu z oddaniem strzałów podczas wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. 23 listopada 2008 r. konwój samochodów z prezydentami Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim został zatrzymany przy granicy z Osetią Południową. Rozległy się strzały. Nikomu nic się nie stało.

Czytaj w Money.pl

Tagi: PiS, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz