Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie uratowali Grecję? Bo bali się zarazy

0
Podziel się:

Rząd Obamy obawiał się, że brak reakcji na kryzys może mieć globalne konsekwencje.

Amerykanie uratowali Grecję? Bo bali się zarazy
(PAP/EPA)
bEDBIfxh

USA domagały się od Europy ratowania pogrążonej w kryzysie finansowym Grecji i zagrożonej strefy euro, obawiając się, że opieszałość Europejczyków może zagrozić stabilności finansowej w skali globalnej - pisze _ Financial Times _.

Według brytyjskiego dziennika pod koniec kwietnia odbyły się w Waszyngtonie dwa spotkania przedstawicieli UE, USA i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podczas których określono ramy operacji ratowania Grecji i wspólnej waluty europejskiej.

_ - Amerykanie robili się coraz bardziej zaniepokojeni _ - powiedział _ FT _ ówczesny brytyjski minister finansów Alistair Darling i dodał, że Waszyngton nie mógł pojąć, dlaczego Europa nie podejmuje szybkich działań w obliczu kryzysu.

bEDBIfxj

Potwierdza to grecki minister finansów Jeorjos Papakonstantinu, który w wypowiedzi dla _ FT _ zgodził się z opinią, że _ amerykańskie wzburzenie _ pomogło w przygotowaniu planów ratunkowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t112302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;pomoga;europie;kupia;smieciowe;papiery;,238,0,686062.html) Chiny pomogą Europie. Kupią "śmieciowe" papiery".

_ FT _ przypomina, że kraje strefy euro i MFW 2 maja ogłosiły wart 110 miliardów euro trzyletni plan wsparcia Grecji.

Tydzień później, 10 maja, ministrowie finansów Unii Europejskiej ogłosili utworzenie stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro, które mogłyby popaść w poważne tarapaty, wart aż 750 miliardów euro, w tym 250 mld z MFW.

bEDBIfxp

Gazeta podkreśla, że te przedsięwzięcia nie tylko _ wyciągnęły strefę euro z przepaści, ale też zapobiegły groźbie rozszerzenia się zarazy na resztę międzynarodowego systemu finansowego _. _ FT _ wskazuje w tym kontekście na sytuację banków sektora prywatnego, posiadających europejskie obligacje państwowe wartości setek miliardów euro.

Według _ FT _ pierwsze ze wspomnianych spotkań odbyło się 22 kwietnia w waszyngtońskiej ambasadzie Kanady. Była to kolacja, w której uczestniczyło kilku ministrów finansów i szefów banków centralnych G7 oraz szef MFW Dominique Strauss-Kahn.

Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn, który również uczestniczył w tym spotkaniu, powiedział _ FT _, że _ wyrażano ogromne zaniepokojenie groźbą globalnej zarazy _. Dodał, że było jasne, iż USA i MFW pomogą w operacji ratunkowej. Ze strony Amerykanów _ nie było żadnej Schadenfreude _; byli gotowi pomóc, służąc swym doświadczeniem w zarządzaniu kryzysowym.

bEDBIfxq

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t93298.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;polska;jest;gotowa;pomoc;grecji,156,0,602780.html) Tusk: Polska jest gotowa pomóc Grecji

_ - Amerykanie mówili: Musicie to rozwiązać i uspokoić rynki, bo w przeciwnym wypadku zaraza będzie się szerzyć jak pożar buszu _ - zrelacjonował podejście USA Alistair Darling, który również uczestniczył w tamtym spotkaniu.

Drugie spotkanie odbyło się - według _ FT _ - 24 kwietnia w biurze szefa MFW. Strauss-Kahn zgodził się z Rehnem i Papakonstantinu, że kraje strefy ero powinny wnieść dwie trzecie, a MFW jedną trzecią pakietu ratunkowego dla Grecji.

_ FT _ dodaje, że Europejczyków nakłaniał też do działania prezydent USA Barack Obama w rozmowach telefonicznych z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi przywódcami UE w dniach 7-9 maja.

bEDBIfxr

Gazeta odnotowuje, że Merkel i jej doradcy zawsze popierali zaangażowanie MFW w ratowanie strefy euro. Na przeszkodzie szybkiej reakcji Europy stała jednak początkowa niechęć innych polityków niemieckich, a także rządów innych państw strefy euro, do angażowania MFW.

Czytaj w Money.pl

bEDBIfxK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)