Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Balicki: Brakuje strategii dla służby zdrowia

0
Podziel się:

Konieczne jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB.

Balicki: Brakuje strategii dla służby zdrowia
(PAP/Leszek Szymański)

*Rząd nie przedstawił uczestnikom Białego Szczytu dokumentu strategicznego, który miałyby opisywać, na czym ma polegać naprawa sytemu opieki zdrowotnej - uważaMarek Balicki, były minister zdrowia. *

_ Zabrakło strategii _ - uważa Balicki.

W jego opinii spowodowało to, że szczyt był zmuszony do ograniczenia się do spraw, które były zawarte w projektach ustaw złożonych w styczniu przez rząd i kluby opozycyjne.

Dodał, że część z końcowych rekomendacji szczytu pokrywa się z projektami złożonymi przez LiD, m.in. o zwiększeniu finansowania publicznego systemu opieki zdrowotnej ze środków publicznych, tak aby wzrost składki był rekompensowany obniżeniem podatku od dochodów osobistych.

Jednak - jak zaznaczył Balicki - w rekomendacjach zabrakło problemów, które stoją przed służbą zdrowia w najbliższych latach, m.in. kwestia starzejącego się społeczeństwa. - _ Potrzeby wzrosną kilkukrotnie, a na to rząd nie ma odpowiedzi _ - uważa poseł LiD. W jego opinii, konieczne jest osiągnięcie nakładów w wysokości 6 proc. PKB na służbę zdrowia.

Klub Lewicy i Demokratów uważa, że Biały Szczyt w sprawie służby zdrowia obnażył słabość rząduDonalda Tuskai jego nieprzygotowanie do naprawy systemu zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Dziś na posiedzeniu plenarnym Białego Szczytu omówiony ma być m.in. projekt dokumentu podsumowującego prace szczytu.

Jak informował przewodniczący komitetu sterującego tą debatą prof.Marek Safjan, znalazły się w nim m.in. - _ najważniejsze wartości związane z reformą ochrony zdrowia, strategiczne postulaty i obszary reformy ochrony zdrowia _. W dokumencie przedstawiono stanowiska w sprawach: statutu Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ), finansowania służby zdrowia, ubezpieczeń zdrowotnych, koszyka świadczeń gwarantowanych oraz praw pacjentów.

Zdaniem innego posła centrolewicyBartosza Arłukowicza, najbardziej niepokojącym pomysłem rządu jest pomysł, aby obywatele płacili za nowoczesne procedury medyczne.

Szef klubu LiDWojciech Olejniczakzaznaczył z kolei, że przez dwa miesiące obrad Białego Szczytu nie podjęto choćby doraźnych działań związanych z trudną sytuacją w wielu polskich placówkach służby zdrowia. - _ Wiele szpitali, aby zadowolić swoich pracowników popadło w tarapaty finansowe _ - zwrócił uwagę Olejniczak.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)